Basha-Osmani: Ligji për gjuhën shqipe, shenjë e emancipimit të politikës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot në takim zëvendëskryeministrin e Maqedonisë, Bujar Osmani, me të cilin ndau vlerësimin për arritjet e fundit në vendin fqinj në avancimin e të drejtave të shqiptarëve, siç është dhe ligji për përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe.

Nimic: S’kam propozim të ri, do të ofroj ide nga e kaluara

Ndërmjetësuesi për emrin, Metju Nimic njoftoi se nuk do të ketë propozim të ri për emrin. Në takimin e planifikuar për më 17 janar në Nju Jork, ai do të dalë me propozim-ide që tashmë i kanë diskutuar në të kaluarën. Ka një moment pozitiv në Shkup, tha Nimic në një intervistë për televizionin kombëtar grek ERT. Sipas tij, qeveria në Athinë pranon se ky është një hap i mirë për politikën e jashtme greke në rajon, të gjendet një zgjidhje për kontestin e gjatë.

BE: Prioritetet reformuese dhe Marrëveshja e Përzhinës kyçe për Maqedoninë

Bashkimi Evropian nga pushteti dhe nga opozita në Maqedoni pret të vazhdojnë me plotësimin e marrëveshjes politike të Përzhinës, e në të njëjtën kohë nga vendi pritet të punojë në prioritetet urgjente reformuese dhe në kthimin e rrugës eurointegruese, thonë burime nga Bashkimi Evropian, njoftoi Dojçe Vele.

Please publish modules in offcanvas position.