Unaza në autostradën afër qytetit kinez Xhinan është bërë me aks prej një kilometri të punuar nga i ashtuquajturi "betoni transparent", nën të cilin janë vendosur panele solare.

Shkupi e nis ndryshe vitin 2018, ndryshon sponsor dhe Presidencë

Skuadra nga Çair, FC Shkupi sot festoi 90 vjetorin e themelimit të klubit, ndërsa në këtë festë u bë edhe prezantimi i sponsorit të ri “Grup Impeks” nga Turqia, që një herit është edhe sponsor i skuadrës turke Bollupspor. Me ardhjen e sponsorit të ri priten ditë të mira për klubin nga Çairi, që në të kaluarën kishte fituar tri herë titullin kampion dhe dy herë Kupën e Maqedonisë.

Domatet, ilaçi më i mirë për ish-duhanpirësit

Në studimin e tyre të fundit, shkencëtaret nga Johns Hopkins në Baltimore, dalin në përfundimin se një dietë e pasur me fruta të ndryshme të stinës dhe domate ripërtërijnë funksionin e mushkërive. Funksion ky i cili në rastin e duhanpirësve merr kohë të gjatë për shëruar, ndoshta edhe vite.

Veprime që dëmtojnë trurin tuaj

Shmangia e mëngjesit

Shumica e njerëzve që nuk hanë mëngjes kanë nivel më të ulët të sheqerit në gjak. Në rast se nuk hani mëngjes, truri juaj nuk do të ketë mjaft materie ushqyese, gjë që shpie deri në degjenerim të trurit.

Celulari më i vogël në botë

Teknologjia në përgjithësi e ajo e telefonave inteligjentë janë gjithnjë në zhvillime t♥7 mëdha . Por a e keni menduar se cila është madhësia e telefonit më të vogël në botë?

Si të zgjidhni një libër të mirë në librari?

  1. Mos u gënjeni nga titulli. Vlen vërtet ajo thënia popullore “Mos e gjyko një libër nga kopertina”, pasi ndodh vërtet që një libër mund të të tërheqë shumë nga kopertina dhe titulli, ndërkohë që mund të mos ketë atë çfarë ti kërkon tek një vepër letrare.
  2. Pyesni shitësit e librarive, punonjësit e bibliotekave apo miqtë tuaj. Ata përgjithësisht janë lexues të rregullt dhe mund t’ju sugjerojnë libra vërtet të mirë, bazuar në shijet tuaja. Mjafton të shkoni, t’i tregoni se çfarë kërkoni në një libër dhe ata do t’ju ndihmojnë.
  3. Kërkoni për tituj librash edhe në internet. Ndoshta nuk e besoni që në internet mund të gjeni sugjerime vërtet të mira.
  4. Qëndrojini besnikë shijeve tuaja. Shpesh kur vendosim të lexojmë një autor të ri, apo një drejtim të ri letrar, zhgënjehemi. Kjo ndodh sepse shpesh nuk e gjejmë veten në këto risi, si dhe për faktin që jemi mësuar me një rrymë të caktuar letrare
  5. Mos u gënjeni nga reklamat dhe vlerësimet e shumta që u bëhen veprave në televizione, apo në massmedia.
Teknologji– Zbulohet materiali që nuk pëlqen ujin!

Një material i krijuar falë nanoteknologjisë që nuk pranon e pëlqen  ujin, në atë masë që pikat e ujit largohen nga sipërfaqa sikur të ishin gogla, përshkruhet në revistën shkencore “Joule” nga studiuesit e Universitetit të Kolorados dhe mund të ketë një pafundësi aplikimesh, që nga ftohja e sistemeve elektronike tek kondicionerët, madje edhe tek shkripëzimi i ujit.

Pse avionët janë në ngjyrë të bardhë?

A keni menduar ndonjëherë pse avionët kanë ngjyrë të bardhë?

Si ngjyrë për të lyer aeroplanët është zgjedhur e bardha sepse  kjo ngjyrë nuk fshihet. Pasi ekspozohet shumë në diell gjatë fluturimeve, ngjyrat e tjera ka shumë gjasë që të fshihen, përderisa rrezet ultra-vjollcë godasin bojën.

"OnePlus 5T" i ri kinez u lancua zyrtarisht në Nju-Jork. Megjithatë, kjo pajisje nuk është tërësisht e re, por është një version i sendërtuar i "OnePlus 5"-it të mëparshëm.

Franca ndalon përdorimin e telefonave në shkollë

Në një kohë kur të gjithë jemi ‘viktimë’ e përdorimit të tepërt të telefonit, më së shumti janë fëmijët ata që e vuajnë. Nisur nga kjo, Franca ka marrë vendimin që t’i heqë telefonat në shkollë, në mënyrë që ata t’ju kthehen lojërave dhe argëtimit.

Please publish modules in offcanvas position.