Ekspertët komentojnë veton bulgare

Ekspertët komentojnë veton bulgare

Propozimi francez të premten kaloi në Bullgari dhe Kuvendi i dha dritën jeshile kryeministrit bullgar Kiril Petkov, që të heqë veton që Maqedonia ti fillojë negociatat me Bashkimin Evropian.

Ahmeti: Zgjedhjet në këtë situatë nuk ofrojnë zgjidhje

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në konferencën e sotme për shtyp në Tetovë tha se duke marrë parasysh krizën ekonomike, energjetike dhe luftën në Ukrainë, zgjedhjet e parakohshme parlamentare nuk paraqesin zgjidhje, përcjell TV21. Ahmeti tha se vendi për momentin...

Sot e nesër samiti i Ballkanit të Hapur, kush shkon e kush e refuzon prap

Sot e nesër samiti i Ballkanit të Hapur, kush shkon e kush e refuzon prap

Të martën e të mërkurën do të mbahet samiti i radhës i Ballkanit të Hapur. Kësaj here do të mbahet në Ohër, ndërkohë që pos tri shteteve themeluese, Serbisë, Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut, është paralajmëruar edhe pjesëmarrja e dy...

“Ishit në Kiev, mirë se erdhët”, Departamenti Amerikan i Shtetit publikon pjesë të takimit Blinken-Osmani

“Ishit në Kiev, mirë se erdhët”, Departamenti Amerikan i Shtetit publikon pjesë të takimit Blinken-Osmani

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar pamje nga takimi i djeshëm i DASh me delegacionin e Maqedonisë së Veriut për Dialogun Strategjik të kryesuar nga ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, përcjell TV21.

Disa persona kapen me drogë në Shkup, në mesin e të arrestuarve dy shtetas të Kosovës

Disa persona kapen me drogë në Shkup, në mesin e të arrestuarve dy shtetas të Kosovës

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se mbrëmjen mes 28 dhe 29 majit ka kryer kontrolle në dy lokale të gastronomisë në Shkup dhe në një lokal ku po mbahej koncert, pas çka ka ka arrestuar 7 persona, përcjell TV21.

Mbi 1 mijë ukrainas në Maqedoni! Nuk kanë mbrojtje shëndetësore, punë e shkollim

Mbi 1 mijë ukrainas në Maqedoni! Nuk kanë mbrojtje shëndetësore, punë e shkollim

Në institucione zyrtarisht janë regjistruar rreth 300, ndërsa jo zyrtarisht në Maqedoni janë rreth 1000 refugjatë ukrainas. Janë larguar me një çantë në dorë, kështu që tani çdo donacion për ta është i mirëseardhur. Por ky nuk është i vetmi...

Raportet pushtet-opozitë, të pashpresa

Raportet pushtet-opozitë, të pashpresa

Qasja e ditëve të fundit e kreut të Kuvendit Talat Xhaferi ndaj opozitës mund të tensionojë në mënyrë plotësuese situatën në Kuvend, vlerësojnë analistët politik. Sipas Petar Arsovskit, raporti pushtet-opozitë për momentin është i brishtë. 

Osmani: Tani është koha ideale që BE të njohë përpjekjet e vazhdueshme të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

Osmani: Tani është koha ideale që BE të njohë përpjekjet e vazhdueshme të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

Besoj se tani është koha ideale për të njohur përpjekjet e vazhdueshme të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë dhe për të përmbushur pranimin nga ana e BE-së, si një angazhim të përbashkët për një Evropë më të sigurt dhe më...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni