Menduh Thaçi dhe Sasho Mijallkov dënohen me nga dy vjet burg në rigjykimin për “Titanik 2”

Menduh Thaçi dhe Sasho Mijallkov dënohen me nga dy vjet burg në rigjykimin për “Titanik 2”

Gjykata Penale e Shkupit sot e ka shpallur aktgjykimin për herë të dytë për rastin “Titanik 2”.

Ndotja e lartë e ajrit dëmton shëndetin: Rekomandohen mbajta e maskave në Maqedoni

Ndotja e lartë e ajrit dëmton shëndetin: Rekomandohen mbajta e maskave në Maqedoni

18 – 20% e rasteve të përgjithshme të vdekjeve në Maqedoninë e Veriut kanë të bëjnë me ndotjen e ajrit, thonë të dhënat zyrtare të Institutit të Shëndetit Publik.

KSHZ e gatshme të organizojë zgjedhje në çdo kohë

KSHZ e gatshme të organizojë zgjedhje në çdo kohë

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KShZ) është absolutisht i gatshëm të organizojë dhe realizojë zgjedhje në çdo moment kur ato do të shpallen, tha zëdhënësja e KShZ-së, Lupka Guguçevska në një intervistë për AIM.

Spirovski: Mos-vaksinimi kundër fruthit, rrezikon shëndetin e fëmijëve

Spirovski: Mos-vaksinimi kundër fruthit, rrezikon shëndetin e fëmijëve

Ekspertët alarmojnë se mos vaksinimi i fëmijëve kundër fruthit mund të jetë i rrezikshëm, pasi sëmundja shpesh mund të jetë edhe fatale. Imunologu Marko Spirovski shpjegon se derisa fruthi prek një fëmijë të pa vaksinuar, ai di të shkaktojë ndezje...

Erërat e fuqishme që kapluan vendin, ndikuan dukshëm në pastrimin e ajrit

Erërat e fuqishme që kapluan vendin, ndikuan dukshëm në pastrimin e ajrit

Era e cila në pjesë të caktuara të ditës arrin deri në 70 kilometra në orë, po ndikon dukshëm në uljen e nivelit të ndotjes dhe pastrimin e ajrit. Shkupi i cili për disa ditë me radhë ishte në mesin...

Petliçkovski: Nuk është regjistruar asnjë rast me “Kraken”

Petliçkovski: Nuk është regjistruar asnjë rast me “Kraken”

Kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Aleksandar Petliçkovski, tha se në RMV ende nuk është regjistruar zyrtarisht nënvarianti i kovid “Kraken”, por ka shumë gjasa që të ketë të infektuar.

Geer: Nëse nuk zbatohen ndryshimet kushtetuese, mund të ketë një ngërç

Geer: Nëse nuk zbatohen ndryshimet kushtetuese, mund të ketë një ngërç

Ambasadori i BE-së në Shkup, David Geer tha sot se shumica e dy të tretave për ndryshimet kushtetuese është çështje e brendshme dhe pret që qeveria ta zgjidhë vetë.

“Titanik II”, Prokuroria kërkon dënim me burg për  Mijallkovin e Thaçin

“Titanik II”, Prokuroria kërkon dënim me burg për Mijallkovin e Thaçin

Sasho Mijalkov, Menduh Thaçi dhe tjerët të shpallen fajtorë për parregullsitë zgjedhore dhe çdonjëri prej tyre, duhet të mbajë përgjegjësi sipas veprës së kryer. Kjo u kërkua nga prokurori publik Gavrill Bubevski sot para Gjykatës Penale në Shkup në fjalën...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.