Rritet numri i filloristëve, ulet i nxënësve të shkollave të mesme

Rritet numri i filloristëve, ulet i nxënësve të shkollave të mesme

Në vitin shkollor 2016/2017 në shkollat e rregullta fillore në Maqedoni janë evidentuar 192.715 nxënës që paraqet rritje për 3,6 për qind në krahasim me vitin shkollor paraprak, kumtoi sot Enti Shtetëror për Statistikë.

Samit evropian në Romë në të cilin duhet të lindë BE-27 e re

Samit evropian në Romë në të cilin duhet të lindë BE-27 e re

Në kryeqytetin italian, Romë, nesër do të mbahet samiti i Bashkimit Evropian në të cilin duhet të lindë një BE e re me 27 anëtare.

Shënimi i Ditës botërore të tuberkulozit

Shënimi i Ditës botërore të tuberkulozit

Nën moton "Të bashkuar për ta eliminuar tuberkulozin - askush të mos harrohet" sot në Maqedoni shënohet 24 Marsi - Dita botërore e tuberkulozit.

 Arrihet marrëveshje për Komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve

Arrihet marrëveshje për Komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve

Kryetari i Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve do të jetë nga VMRO-DPMNE, është dakorduar në koordinimin e sotëm në Kuvend.

Poposki mori pjesë në samitin kundër ISIS në Uashington

Poposki mori pjesë në samitin kundër ISIS në Uashington

Nënkryeministri dhe ministër i Punëve të Jashtme, Nikolla Poposki dje mori pjesë në takimin e koalicionit për luftë kundër Shtetit islamik në Irak dhe Siri, që u mbajt në Uashington. Nikoqir i takimit të aleancës kundër ISIS ishte sekterari amerikan...

Brukseli kërkon t'i jepet fund Asociacionit

Brukseli kërkon t'i jepet fund Asociacionit

Brukseli ka kërkuar që t'i jepet fund vonesave për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Dita e tretë e koordinimit për Komisionin kuvendor për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve

Dita e tretë e koordinimit për Komisionin kuvendor për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve

Në orën 11 sot duhet të vazhdojë takimi koordinues i përfaqësuesve të grupeve parlamentare për konfirmimin e propozimit për krijimin e Komisionit kuvendor për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve.

Ali Ahmeti: Mbështesim Zoran Zaevin kryeministër (VIDEO)

Ali Ahmeti: Mbështesim Zoran Zaevin kryeministër (VIDEO)

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, pas takimit të tij me kreun socialdemokrat Zoran Zaev, tha se partia e tij vazhdon ta mbështesë Zaevin si kryeministër.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.