Arrihet marrëveshja/ Zgjedhjet në Maqedoni mbahen më 11 dhjetor

Arrihet marrëveshja/ Zgjedhjet në Maqedoni mbahen më 11 dhjetor

Përfaqësuesit e katër partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino”, mesa duket më në fund kanë arritur marrëveshje dhe i akorduan kompetencat e ministrit për punë të brendshme, çështje që paraqitej si pengesë e fundit në bisedimet.

Ja faktet që konfirmojnë se Grushti i Shtetit në Turqi ishte i kurdisur(FOTOGRAFI)

Ja faktet që konfirmojnë se Grushti i Shtetit në Turqi ishte i kurdisur (FOTOGRAFI)

Grushti i shtetit në Turqi ngjalli mjaft dyshime qysh në minutat e tij të para nisur nga një serë shkaqesh. Praktika klasike e grushteve të shtetit është bllokimi i kreut të shtetit; arrestimi ose bllokimi i aktivitetit të përfaqësuesve qeverisë;

Kërkesa për ekstradim, ShBA: “Qëndrimi i Gylenit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është kryekëput ligjor”

Kërkesa për ekstradim, ShBA: “Qëndrimi i Gylenit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është kryekëput ligjor”

Dy ditë më parë përfaqësuesit e lartë të shtetit turk kanë pohuar se kanë dorëzuar gjithë dokumentacionin e nevojshëm për të kërkuar kthimin në Turqi të M. Fethullah Gylenit, i cili akuzohet prej tyre si organizatori i përpjekjes për grusht...

Vazhdojnë bisedimet mes partive

Vazhdojnë bisedimet mes partive

Bisedimet midis partive politike duhet të vazhdojnë sot pasi që dje sërish nuk është arritur marrëveshje. Këtë e deklaroi ambasadori i SHBA-së, Xhes Bejli dje pas përfundimit të takimit në Klubin e deputetëve.

Kriza politike në Maqedoni, një ide e re në tavolinën e bisedimeve

Kriza politike në Maqedoni, një ide e re në tavolinën e bisedimeve

Vazhdojnë bisedimet për tejkalimin e krizës të mbajtura në Klubin e deputetëve në Shkup. Ditën e sotme rreth orës 13:00 do të bisedohet për tejkalimin e dallimeve mes partive politike edhe pse në mungesë të Euroambasadorit Aivo Orav.

Bisedimet nga Përzhino zhvendosen në ambasadën e SHBA-ve, mungon Orav

Bisedimet nga Përzhino zhvendosen në ambasadën e SHBA-ve, mungon Orav

Sot vazhdojnë bisedimet për Marrëveshjen e Përzhinos.

Shoqata e Gazetarëve dhe Shkrimtarëve: Jemi kundër çdo përpjekjeje që rrezikon demokracinë

Shoqata e Gazetarëve dhe Shkrimtarëve: Jemi kundër çdo përpjekjeje që rrezikon demokracinë

Shoqata e Gazetarëve dhe Shkrimtarëve e dënon rëndë ndërhyrjen e ushtrisë për “grusht-shteti”. Në deklaratën e saj të parë të bërë në Tëitter ShGSh shprehet: “Si Shoqatë e Gazetarëve dhe Shkrimtarëve ne e dënojmë prerazi përpjekjen e mbrëmshme për “grusht...

Policia çështja e vetme problematike për arritjen e marrrëveshjes

Policia çështja e vetme problematike për arritjen e marrrëveshjes

Kanë përfunduar bisedimet maratonë për dalje nga kriza. Edhe pas presionit të paparë ndërkombëtar dhe negociatave të grupeve të punës të katër partive politike, marrëveshje nuk është arritut, raporton Fakte.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.