Pendarovski: Procesi i negociatave nuk duhet të bëhet histori pa fund

Pendarovski: Procesi i negociatave nuk duhet të bëhet histori pa fund

Nëse procesi i negociatave bëhet vetëm një histori e pafund ballkanike, atraktiviteti i Bashkimit Evropian do të arrijë një nivel historikisht të ulët, theksoi sot presidenti Stevo Pendarovski në fjalimin e tij në ceremoninë solemne me rastin e fillimit të...

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, shumë shpenzime për pak punë

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, shumë shpenzime për pak punë

Puna e Kuvendit dhe deputetëve vazhdon të jetë me ritëm tepër të ngadalësuar, pavarësisht shpenzimeve të larta që ka Kuvendi.

Pendarovski: E ndryshuam emrin për BE dhe NATO – nëse presim me dekada qytetarët do të kërkojnë alternativa tjera

Pendarovski: E ndryshuam emrin për BE dhe NATO – nëse presim me dekada qytetarët do të kërkojnë alternativa tjera

“Nëse i lëni që të presin me dekada për hyrje në BE, edhe pse i plotësuam të gjitha kushtet, atëherë qytetarët e Maqedonisë nuk do të jenë të kënaqur dhe do të kërkojnë alternativa të tjera”.

Maqedoni e Veriut: Ende zgjasin analizat për ndërrimin e orës verore

Maqedoni e Veriut: Ende zgjasin analizat për ndërrimin e orës verore

Qeveria e Maqedonisë Veriore gjatë javës së ardhshme duhet të vendosë nëse do të vazhdojë përllogaritja verore e kohës në vend, për të kursyer energjinë elektrike.

Petrovska: Maqedonia e Veriut do të dërgojë ndihmë të re ushtarake në Ukrainë

Petrovska: Maqedonia e Veriut do të dërgojë ndihmë të re ushtarake në Ukrainë

Maqedonia do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në luftën për sovranitetin dhe integritetin e saj territorial, tha ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska.

Talat Xhaferi kërkon nga deputetët të jenë objektiv në raportet revizore

Talat Xhaferi kërkon nga deputetët të jenë objektiv në raportet revizore

Pavarësisht se cilat parti janë në pushtet, e cilat në opozitë, qasja në trajtimin e raporteve revizore gjithnjë duhet të jetë objektive, transparente dhe me nivel të lartë të profesionalizimit në lexim, mirëkuptim dhe vendosje nga ana e deputetëve, porositi...

Rritet interesimi për vaksinim kundër gripit sezonal

Rritet interesimi për vaksinim kundër gripit sezonal

Vaksinimi për gripin sezonal 2022/23 ka filluar të aplikohet edhe në Qendrën për Shëndet Publik në Tetovë.

NATO i dorëzoi Maqedonisë një listë për ndihmën e nevojshme ushtarake për Ukrainën

NATO i dorëzoi Maqedonisë një listë për ndihmën e nevojshme ushtarake për Ukrainën

Javën e kaluar, në takimin ministror të ministrave të mbrojtjes të mbajtur në Bruksel, NATO-ja i dorëzoi Maqedonisë listën e pajisjeve ushtarake që do të nevojiten për Ukrainën, njoftoi ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni