Zaev: Qendra e gjuhës maqedonase në Greqi fryt i marrëveshjes së Prespës

Zaev: Qendra e gjuhës maqedonase në Greqi fryt i marrëveshjes së Prespës

Ish-kryeministri Zoran Zaev ka reaguar pozitivisht sot pas lajmit për regjistrimin zyrtar të Qendrës së Gjuhës Maqedonase në Greqi.

Lajmi u transmetua si një akt de fakto që përfaqëson njohjen e popullatës maqedonishtfolëse në Greqi, siç ishte njoftuar më parë nga qendra.

“Këtu janë të frytshëm nga Prespa, sjellin gëzim për të gjithë ata që flasin gjuhën maqedonase, për të gjithë maqedonasit.

I përgëzoj themeluesit e Qendrës së Gjuhës Maqedonase në Greqi dhe të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë që mezi presin këtë akt të bukur, i cili është veçanërisht i rëndësishëm si dëshmi e marrëdhënieve të ngushta mes dy vendeve.

Falënderoj edhe ish-kryeministrin edhe atë aktual, Tsipras dhe Mitsotakis për fjalët dhe përkushtimin e tyre në ndërtimin e miqësisë së sinqertë dhe fqinjësisë së mirë”, ka shkruar Zaev në Facebook.

 

 

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.