Sulmi me bombë në Ankara, raportohen 28 të vdekur dhe 61 të plagosur.

N24: Fetullah Gylen, i cili plot 50 vite është një ndër figurat më të njohura dhe një ndër mendimtarët më të spikatur, gjithmonë ka qenë në shënjestër të të fortëve

Sulmet ajrore mbi spitalet mund të cilësohen si krim lufte, deklaroi sot zëdhënësi i Komisariatit të Lartë për të Drejtat e Njeriut të Kombeve të Bashkuara, Rupert Kolvil, njoftoi TASS.

Studimet më të reja hulumtuese, të cilat i publikoi ekipi ndërkombëtar i shkencëtarëve, tregojnë se 5,5 milionë njerëz në vit vdesin për shkak të ndotjes së ajrit.

Gjermania dhe Turqia arritën përparim të rëndësishëm në përpjekjet për bindje të vendeve-anëtare të NATO-s për përfshirje të Aleancës në ballafaqimin me transportin ilegal të migrantëve përmes Detit Egje, publikoi gazeta gjermane "Frankfurter Algemajne Cajtung".

Dallimet sektare asnjëherë gjatë gjithë historisë Islame nuk janë shfaqur si pasoj i komentimit ndryshe të Itikadit (çështjeve të besimit), por dallimet e jurispodencës politike e kanë shpikur për vete edhe një sekt

Nga qershori pritet të hyjë në fuqi marrëveshja për riatdhesim midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë, deklaroi në konferencën për shtyp zëdhënësja e Komisionit Evropian Mina Andreeva.

Rikthimi i regjimit të vizave në Evropë do t’i kushtonte vendeve të zones Schengen rreth 100 miliardë euro gjatë dekadës së ardhshme, thotë organizata "France Strategie".

Ekipet e shpëtimit sot tentojnë nga rrënojat të lirojnë më shumë se njëqind persona pas tërmetit të djeshëm të fuqishëm në jug të Tajvanit, pas çka erdhi deri te rrënimi i një ndërtese prej 17 kateve, me ç'rast e humbën jetën 19 persona, mes të cilëve edhe një vajzë e sapolindur dhe dy fëmijë të

...

Kancelarja gjermane Angela Merkel javën e ardhshme në Ankara do të bisedojë me kryeministrin turk Ahmet Davutoglu për ballafaqimin me krizën e refugjatëve, deklaroi mbrëmë zëdhënësi i Merkelit, Shtеfan Zajbert.