Zjarr i madh në malin Shpirag në Shqipëri

Zjarr i madh në malin Shpirag në Shqipëri

Një zjarr me përmasa të gjera nga mbrëmë është regjistruar në malin Shpirag afër Beratit, ndërsa nga era po përhapet edhe më shumë, tha ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi.

Takime të Fon der Lajenit me Kurtin, Çollakun dhe Vuçiqin: Ballkani Perëndimor të afrohet me BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen, në Athinë ka realizuar takime bilaterale me shefin e shtetit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrat e Kosovës dhe Rumanisë, Albin Kurti dhe Marçel Çollaku.

Edhe një kontigjent i ushtarëve shqiptarë iu bashkua misionit të KFOR-it në Kosovë

Edhe një kontigjent i ushtarëve shqiptarë iu bashkua misionit të KFOR-it në Kosovë

Ministri shqiptar i Mbrojtjes, Niko Peleshi kumtoi se edhe një kontigjent i ushtarëve shqiptarë iu bashkua misionit të KFOR-it në Kosovë.

Shpërthen diga përgjatë lumit Mura në Slloveni

Shpërthen diga përgjatë lumit Mura në Slloveni

Shpërthen diga përgjatë lumit Mura në Slloveni në afërsi të "Bishticës së poshtme", si pasojë e të cilit janë urdhëruar të evakuohen banorët e disa fshatrave, kumtoi Drejtoria për mbrojtje civile dhe ndihmë gjatë katastrofave.

Gjatë stuhisë së fuqishme në Slloveni humbën jetën disa persona, reshjet ekstreme arritën deri në Kroaci

Gjatë stuhisë së fuqishme në Slloveni humbën jetën disa persona, reshjet ekstreme arritën deri në Kroaci

Reshjet rekorde, të cilat kryesisht shkaktuan vërshime në pjesën veriore të Sllovenisë, nuk janë as afër fundit, paralajmëroi sot meteorologu Brane Gregorçiç nga Agjencia sllovene e Mjedisit Jetësor.

Prefektët e rinj në Greqi do të kenë mandat pesëvjeçar

Prefektët e rinj në Greqi do të kenë mandat pesëvjeçar

Prefektët dhe kryetarët e komunave në Greqi, të cilët do të zgjedhen në zgjedhjet lokale në tetor, sërish do të kenë mandat pesëvjeçar siç ishte valide në periudhën 2014-2019, ndërsa partitë tashmë filluan me prezantimin e kandidatëve të tyre, lajmëroi...

Evakuime të reja parandaluese në ishujt grekë Korfuz dhe Rodos

Evakuime të reja parandaluese në ishujt grekë Korfuz dhe Rodos

Zjarret në Korfuz dhe Rodos përsëri u ndezën, stuhia e zjarrit iu afrua vendbanimeve dhe për këtë, si parandalim janë evakuuar dy fshatra, nga një në të dy ishujt, informon korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Bullgaria ka ndërmarrë kontrollin mbi terminalin e naftës nga kompania ruse Lukoil

Bullgaria ka ndërmarrë kontrollin mbi terminalin e naftës nga kompania ruse Lukoil

Parlamenti bullgar sot ka marrë vendim për anulimin e koncesionit të kompanisë ruse të naftës Lukoil për menaxhimin e terminalit të naftës Rosenec, afër portit të Burgasit në Detin e Zi.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.