Shqipja bëhet gjuhë zyrtare në Mal të Zi

Shqipja bëhet gjuhë zyrtare në Mal të Zi

Sipas autoriteteve malazeze, gjuha shqipe, përveç në Ulqin, Tuz dhe Plavë, me ligjin e ri tani zyrtarizohet edhe në Rozhajë, Podgoricë dhe Tivar.

PDK-ja zyrtarizon Kadri Veselin kandidat për kryeministër

PDK-ja zyrtarizon Kadri Veselin kandidat për kryeministër

Kadri Veseli është zyrtarisht kandidati i PDK-së për kryeministër.

GERB fitoi në zgjedhjet parlamentare në Bullgari

GERB fitoi në zgjedhjet parlamentare në Bullgari

Partia e ish-kryeministrit bullgar Bojko Borisov, "Qytetarë për zhvillim evropian të Bullgarisë" (GERB) ka fituar 32,5 për qind të votave në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, tregojnë rezultatet e para nga Komisioni zgjedhor pas 89 për qind të votave të numëruara.

Tri ministri i thonë “po” Projektligjit për FSK-në

Tri ministri i thonë “po” Projektligjit për FSK-në

Tri dikastere qeveritare tashmë i kanë deponuar opinionet për Projektligjin për Forcën e Sigurisë, të sponsorizuar nga presidenti Hashim Thaçi. Të tria i kanë thënë po përmbajtjes.

Ivanov-Nishani: Nevojitet përmbajtje dhe normalizim i marrëdhënieve bilaterale

Ivanov-Nishani: Nevojitet përmbajtje dhe normalizim i marrëdhënieve bilaterale

Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov, sot në Baku, Azerbajxhan realizoi takim bilateral me presidentin e Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani.

Përfundoi takimi i kryeministrave nga Ballkani Perëndimor që u mbajt në Sarajevë

Përfundoi takimi i kryeministrave nga Ballkani Perëndimor që u mbajt në Sarajevë

Takimi treorësh i kryeministrave nga shtetet e Ballkanit Perëndimor përfundoi sot në Sarajevë. Takimi ishte në kuadër të përgatitjeve për samitin e ardhshëm të katërt të Procesit të Berlinit që do të mbahet në korrik.

Opozita shqiptare u kërcënua me bojkot të zgjedhjeve të qershorit

Opozita shqiptare u kërcënua me bojkot të zgjedhjeve të qershorit

Partitë kryesore opozitare shqiptare u kërcënuan se do t'i bojkotojnë zgjedhjet parlamentare të caktuara për më 18 qershor, nëse Qeeveria e kryeminsitrit Edi Rama nuk jep dorëheqje dhe nuk formohet kabineti teknik, i cili do ta kryente procesin zgjedhor.

Veseli: Ushtria bëhet brenda pak ditësh

Veseli: Ushtria bëhet brenda pak ditësh

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli ka siguruar qytetarët e Kosovës se ushtria e Kosovës do të bëhet brenda pak ditësh me vendim unanim në Kuvend, njoftojnë mediat kosovare.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni