Meta në Prishtinë dekorohet me "Urdhri i Pavarësisë"

Meta në Prishtinë dekorohet me "Urdhri i Pavarësisë"

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, vizitoi Prishtinën për të takuar homologun e tij Hashim Thaçi nga i cili u nderua me dekoratën “Urdhri i Pavarësisë”, për kontributin e tij për pavarësinë e Kosovës.

Dimitrov: Maqedonia do të bëjë çmos që të tregojë se meriton t'i fillojë negociatat

Dimitrov: Maqedonia do të bëjë çmos që të tregojë se meriton t'i fillojë negociatat

Do të bëjmë çmos që ta bindim secilin vend anëtar individualisht dhe Komisionin se meritojmë në qershor vitin e ardhshëm të kalojmë në fazën tjetër të eurointegrimeve dhe t'i fillojmë negociatat me BE-në, deklaroi sot shefi i diplomacisë së Maqedonisë,

Barometri Ballkanik 2017: Papunësia shqetësimi kryesor, rritet ankthi për korrupsionin

Barometri Ballkanik 2017: Papunësia shqetësimi kryesor, rritet ankthi për korrupsionin

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (KBR) prezantoi sot në Bruksel, Barometrin e Ballkanit 2017.(BB), një studim vjetor i opinionit të qytetarëve dhe komuniteteve të biznesit mbi situatën në rajon.

Dimitrov për ANA-MPA: Do të bëjmë çmos që ta zgjidhim çështjen e emrit me Greqinë

Dimitrov për ANA-MPA: Do të bëjmë çmos që ta zgjidhim çështjen e emrit me Greqinë (FOTO)

Shkupi do të bëjë gjithçka që mundet që ta zgjidh çështjen e emrit të vendit me Greqinë, ka deklaruar ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov për agjencinë shtetërore greke të lajmeve ANA MPA pas përfundimit të takimit...

Kosova heq dorë nga aplikimi për anëtarësim në UNESKO dhe Interpol

Kosova heq dorë nga aplikimi për anëtarësim në UNESKO dhe Interpol

Autoritetet e Kosovës mbrëmë kumtuan se kanë hequr dorë nga aplikimi i Kosovës për anëtarësim në UNESKO dhe Interpol.

Dimitrov në Selanik në takim me kolegët nga Greqia, Bullgaria dhe Shqipëria

Dimitrov në Selanik në takim me kolegët nga Greqia, Bullgaria dhe Shqipëria

Bashkëpunimi në sferën e sigurisë, bashkëpunimi ndërkufitar, lidhja energjetike, janë një pjesë e temave në të cilat do të përqendrohen ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Shqipërisë, Greqisë dhe Bullgarisë, Nikolla Dimitrov, Ditmir Bushati, Nikos Koxias dhe Ekaterina Zaharieva,

Fundi i dialogut mund të sjellë referendume

Fundi i dialogut mund të sjellë referendume

Kryeministrja e serbe, Ana Brnabic ka njoftuar se Beogradi zyrtar së shpejti do të zgjedh grupin punues, i cili do të jetë përgjegjës dhe do të mbështes presidentin Aleksandar Vuçiq gjatë dialogut me Kosovën, shkruajnë mediat serbe, transmeton Indeksonline.

Cipras: Ardhmëria e përbashkët e Ballkanit nuk mund të ndërtohet mbi nacionalizëm

Cipras: Ardhmëria e përbashkët e Ballkanit nuk mund të ndërtohet mbi nacionalizëm

Ardhmëria jonë e përbashkët në Ballkan nuk mund të ndërtohet mbi nacionalizëm, siç për fat të keq ndodhi në të kaluarën, ose mbi planet e palëve të treta për rajonin tonë, deklaroi kryeministri grek, Aleksis Cipras pas samitit të djeshëm...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni