Borisov: Maqedonia dhe Greqia të gjejnë gjuhë të përbashkë njëjtë sikur e bërëm ne

Kryeministri i Bullgarisë, Borisov: Maqedonia dhe Greqia të gjejnë gjuhë të përbashkë njëjtë sikur e bërëm ne

Greqia dhe Maqedonia duhet të gjejnë zgjidhje për kontestin midis tyre siç e bënë këtë Sofja dhe Shkupi, deklaroi kryeministri bullgar, Bojko Borisov.

Në Selanik takim katërpalësh i Maqedonisë, Shqipërisë, Greqisë dhe Bullgarisë

Në Selanik takim katërpalësh i Maqedonisë, Shqipërisë, Greqisë dhe Bullgarisë

Bashkëpunimi në sferën e sigurisë, bashkëpunimi ndërkufitar, lidhjen energjetike, janë një pjesë e temave në të cilat do të përqendrohen ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Shqipërisë, Greqisë dhe Bullgarisë, Nikolla Dimitrov, Ditmir Bushati, Nikos Koxias dhe Ekaterina Zaharieva,

​Kosova dhe Maqedonia me mbledhje të përbashkët në mes dy qeverive

​Kosova dhe Maqedonia me mbledhje të përbashkët në mes dy qeverive

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Bujar Osmani, sot gjatë vizitës njëditore të punës në Republikën e Kosovës, realizoi takim me zëvendëskryeministrin e parë dhe ministrin e Jashtëm, Behgjet Pacolli.

Kurti: Bashkimi me Shqipërinë të ndodhë në pajtim me SHBA-në e Gjermaninë

Kurti: Bashkimi me Shqipërinë të ndodhë në pajtim me SHBA-në e Gjermaninë

Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes Albin Kurti, konsideron se Bashkimi i dy Gjermanive 27 vite më parë, ishte vendimtar për bashkimin e Evropës.

Ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Shqipërisë, Greqisë dhe Bullgarisë në takim në Selanik

Ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Shqipërisë, Greqisë dhe Bullgarisë në takim në Selanik

Me iniciativë të ministrit grek të Punëve të Jashtme, Nikos Koxias më 4 dhe 5 tetor në Selanik do të mbahet takim i shefave të diplomacive të Greqisë, Maqedonisë, Shqipërisë dhe Bullgarisë, publikuan mediat greke.

Thaçi: SHBA do të përfshihet në dialogun me Serbinë

Thaçi: SHBA do të përfshihet në dialogun me Serbinë

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi sot gjatë takimit me nënpresidentin amerikan Majkëll Pens në Uashingtoni sot ka marrë garancinë se SHBA do të përfshihet në fazën e fundit të dialogut të Kosovës me Serbinë, njofton Zëri i Amerikës.

Cipras: Ballkani Perëndimor duhet të jetë ndër prioritetet e BE-së

Cipras: Ballkani Perëndimor duhet të jetë ndër prioritetet e BE-së

BE për ta zgjidhur krizën politike duhet ta pranojë faktin se gjendja është e jashtëzakonshme dhe se në verën e ardhshme duhet të ndërmerren nisma të rëndësishme, në mesin e të cilave është edhe Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor,

Hoxhaj: Viti 2018 mund të sjellë kthesë në dialog

Hoxhaj: Viti 2018 mund të sjellë kthesë në dialog

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj në një intervistë për gazetën austriake "Wiener Zeitung" ka thënë se në vitin 2018 mund të ketë një kthesë në dialogun me Serbinë, ndërsa nuk pret që do të ndodhin takime me palën serbe këtë...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni