Butaris i shqetësuar nga protestat në Selanik

Butaris i shqetësuar nga protestat në Selanik

Prefekti i Selanikut Janis Butaris kategorikisht u distancua nga protesta e djeshme në Selanik, kundër të drejtës së Republikës së Maqedonisë që ta përdorë termin "Maqedonia" në emrin e saj.

Albin Kurti kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, me 98.82% të votave të fituara

Albin Kurti kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, me 98.82% të votave të fituara

Sipas njoftimit të Lëvizjes Vetëvendosje, Komisioni Zgjedhor i Përgjithshëm konstaton se në këtë proces votimi për kryetar të partisë janë shënuar rekorde në pjesëmarrjen e anëtarëve në zgjedhje në shumicën e Qendrave të Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë si dhe në...

Në Greqi protesta por edhe atmosferë pozitive për zgjidhjen e çështjes së emrit

Në Greqi protesta por edhe atmosferë pozitive për zgjidhjen e çështjes së emrit

Qindra mijëra grekë protestuan të dielën në qytetin verior të Selanikut kundër përdorimit të fjalës "Maqedoni" në çdo zgjidhje mes Athinës dhe Shkupit mbi emrin e ish Republikës Jugosllave.

Borissov para PE-së: E patë dje, një plumb në Kosovë dhe situata në Ballkan ndryshon radikalisht

Borissov para PE-së: E patë dje, një plumb në Kosovë dhe situata në Ballkan ndryshon radikalisht

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, sot ka paralajmëruar Bashkimin Evropian mbi nevojën për t’i ofruar perspektivë të pranimit shteteve të Ballkanit Perëndimor pasi kësisoj, sipas tij, do të ruhet siguria në rajon, nga ku varet edhe siguria e Evropës.

Vuçiç: Vrasja e Ivanoviç është akt terrorist, Serbia të marrë pjesë në hetime (VIDEO)

Vuçiç: Vrasja e Ivanoviç është akt terrorist, Serbia të marrë pjesë në hetime (VIDEO)

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç e ka konsideruar akt terrorist vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviç në Mitrovicën e veriut. Duke folur në një konferencë për mediat pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, Vuçiç u shpreh se autorët e kësaj...

Mogherini telefonon Thaçin dhe Vuçiqin, kërkon që vrasja e Ivanoviqit të zbardhet sa më shpejt

Mogherini telefonon Thaçin dhe Vuçiçin, kërkon që vrasja e Ivanoviqit të zbardhet sa më shpejt

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini u ka telefonuar presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe atij të Kosovës, Hashim Thaçi, pas vrasjes së Oliver Ivanoviçit në Mitrovicën e Veriut.

Vritet Ivanoviç, Serbët ndërpresin bisedimet në Bruksel

Vritet Ivanoviç, Serbët ndërpresin bisedimet në Bruksel

Delegacioni i Serbisë në Bruksel ka ndërprerë bisedimet që nisën sot dhe mësohet se ata do të kthehen me urgjencë në Beograd për shkak të vrasjes së liderit serb të SDP-së në Mitrovicë të Veriut, Oliver Ivanoviç.

LAVROV: Rusia do e pranojë zgjidhjen e emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë

LAVROV: Rusia do e pranojë zgjidhjen e emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë

Shefi i diplomacisë ruse, Sergey Lavrov, deklaroi se Federata Ruse do e pranojë zgjidhjen e re të çështjes së emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.