Rama: Pa PS-në, shqipja nuk do të ishte zyrtare në Maqedoni

Rama: Pa PS-në, shqipja nuk do të ishte zyrtare në Maqedoni

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, gjatë fjalimit para forumit rinor të partisë së tij ka deklaruar se PS-ja ka meritën më të madhe për miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni. Sipas tij, pa PS-në, dikur miratimi i...

Dimitrov: Maqedonia dhe Greqia do të formojnë grupe të punës për kontestin me emrin

Dimitrov: Maqedonia dhe Greqia do të formojnë grupe të punës për kontestin me emrin

Maqedonia dhe Greqia u dakorduan që të formojnë grupe pune, të kryesuara nga ministritë e punëve të jashtme të cilët do t'u kushtohen gjetjes së zgjidhjes për kontestin 25-vjeçar me emrin.

Takim i ri Dimitrov - Koxijas, optimizëm në të dyja vendet, por edhe linja të kuqe

Takim i ri Dimitrov - Koxias, optimizëm në të dyja vendet, por edhe linja të kuqe

Vazhdon klima pozitive edhe në Maqedoni edhe në Greqi lidhur me zgjidhjen e kontestit për emrin dhe raundin e dytë të negociatave pas ripërtëritjes së tyre, i cili është caktuar për më 17 janar në Nju-Jork.

Junker propozoi ndërmjetësim në zgjidhjen e kontestit midis Sllovenisë dhe Kroacisë

Junker propozoi ndërmjetësim në zgjidhjen e kontestit midis Sllovenisë dhe Kroacisë

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker propozoi ndërmjetësim midis Sllovenisë dhe Kroacisë, e cila e hodhi poshtë vendimin e arbitrazhit ndërkombëtar dhe me atë Lubjanës t'i ndahet sovraniteti ndaj gjirit të vogël të Piranit në Detin Adriatik.

Pacolli: Kosova së shpejti do të përgatisë aplikime për në Interpol dhe Këshillin e Evropës

Pacolli: Kosova së shpejti do të përgatisë aplikime për në Interpol dhe Këshillin e Evropës

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka njoftuar se ka formuar një ekip punues për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

SHBA: Nuk e bllokojmë asnjë iniciativë të Rusisë nëse e shfuqizoni Specialen

SHBA: Nuk e bllokojmë asnjë iniciativë të Rusisë nëse e shfuqizoni Specialen

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përcjellë alarmin tek autoritetet e Kosovës se mund të vihet në funksion "Plani B" për formimin e Gjykatës Speciale, i cili ishte përmendur edhe dy vjet më parë, kur autoritetet refuzonin të jepnin...

Cipras për kontestin me emrin: Dritare e mundësive dhe koha për vendime

Cipras për kontestin me emrin: Dritare e mundësive dhe koha për vendime

Kryeministri grek Aleksis Cipras sërish porositi se është optimist për çështjen për emrin, por pret edhe hapa konkrete nga ana e Maqedonisë. Mendon se sivjet hapet dritarja e mundësive për zgjidhje dhe është e nevojshme të sillen vendime adekuate.

Haradinaj: Kosova nuk mund t’i ikë drejtësisë

Haradinaj: Kosova nuk mund t’i ikë drejtësisë

Kryeministri i KosovësRamush Haradinaj në një intervistë për "Indeksonline", ka folur për Francën, udhëheqjen e Qeverisë së Kosovës, problemin me energjinë elektrike, rritjen e shumëpërfolur të pagave, numrin e madh të kryeministrave, demarkacionin etj.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.