Ndotësi i dytë më i madh në Evropë gjendet në Maqedoni

Ndotësi i dytë më i madh në Evropë gjendet në Maqedoni

Sipas "Deutsche Welle", termocentrali i Manastirit është ndotësi i dytë më i madh në Evropë dhe i pari në Maqedoni.

USHT dhe Universiteti "Haxhi Zeka" nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi

USHT dhe Universiteti "Haxhi Zeka" nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi

Universiteti Shtetëror i Tetovës dhe Universiteti "Haxhi Zeka" nga Peja e Republikës së Kosovës kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi, të cilën e kanë nënshkruar rektori i USHT-së, Vullnet Ameti dhe rektori i Universitetit "Haxhi Zeka", Fadil Millaku, pas takimit që zhvilluan...

Veliaj takon Ahmetin: Gurë dhe pllaka nga Kosova për sheshin Skënderbej

Veliaj takon Ahmetin: Gurë dhe pllaka nga Kosova për sheshin Skënderbej

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka takuar homologun e tij nga Prishtina, Shpend Ahmeti, ku është folur ndër të tjera për krijimin e një linjë bashkëpunimi mes dy qyteteve.

Biznesmenët e Maqedonisë në Tiranë e përforcojnë bashkëpunimin me kompanitë shqiptare

Biznesmenët e Maqedonisë në Tiranë e përforcojnë bashkëpunimin me kompanitë shqiptare

Një delegacion i biznesit i Lidhjes së Odave Ekonomike dhe një delegacion i Odës së Maqedonisë Veriperëndimore është duke qëndruar në një vizitë treditore në Shqipëri me qëllim që të shqyrtohen mundësitë për intensifikimin e bashkëpunimit afarist dhe të vendosen...

700 pjesëtarë të forcave të sigurisë vendosen në kufi me Greqinë

700 pjesëtarë të forcave të sigurisë vendosen në kufi me Greqinë

Rreth 700 pjestarë të batalionit të këmbësorisë të Forcave të Sigurisë së Maqedonisë, janë vendosur sot në kufirin jugor të vendit, atë qe të lidh me Greqinë dhe nga ku vjen edhe fluksi më i madh i refugjateve.

Bosnjë-Hercegovina sot festoi 24 vjetorin e pavarësisë

Bosnjë-Hercegovina festoi 24 vjetorin e pavarësisë

Një marsi, Dita e Pavarësisë së Bosnjë-Hercegovinës është një ditë historike. Në referendumin e organizuar para 24 vjetësh, 64 për qind e banorëve të këtij shteti u deklaruan për pavarësi. Por, dilemat vazhdojnë.

Rama: Synojmë dakordësi me opozitën, në të kundërt plani "B"

Rama: Synojmë dakordësi me opozitën, në të kundërt plani "B"

Kryeministri Edi Rama duke folur për Reformën në Drejtësi deklaroi se do të negociojë për çështjet teknike me Partinë Demokratike në Komisionin e Posaçëm të Reformës. Gjatë një interviste të dhënë për emisionin "Shih Programin" të gazetarit Enkel Demi, në...

Aktakuzat e para të Gjykatës Speciale, në fund të vitit

Aktakuzat e para të Gjykatës Speciale, në fund të vitit

Nëse brenda gjashtë muajve Gjykata Speciale arrin të kompletohet me stafin e nevojshëm dhe arrin t’i sigurojë mjetet financiare, pritet që aktakuzat e para ndaj ish-pjesëtarëve të UÇK-së, t’i ngrejë në fund të vitit 2016, eventualisht në fillim të vitit...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni