Papadimulis: Mundësi historike për zgjidhjen e kontestit për emrin

Papadimulis: Mundësi historike për zgjidhjen e kontestit për emrin

Zëvendëskryetari i Parlamentit evropian dhe shef i eurogrupit të SYRIZA-s, Dhimitris Papadimulis, konsideron se ka mundësi historike për zgjidhje të kontestit për emrin e Maqedonisë, informon Njuz.in.

Intensifikohen negociatat, Dimitrov dhe Koxias javën e ardhshme në takim me Nimicin

Intensifikohen negociatat, Dimitrov dhe Koxias javën e ardhshme në takim me Nimicin

Po intensifikohen negociatat për problemin që e ka Greqia me emrin tonë kushtetues. Kryeministri, Zoran Zaev dje konfirmoi se javën e ardhshme do të mbahet takim i ri në nivel ministror në kuadër të procesit për negociata nën ndërmjetësimin e...

BE-ja do të ndaj një miliardë euro për Ballkanin Perëndimor për vitin 2018

BE-ja do të ndaj një miliardë euro për Ballkanin Perëndimor për vitin 2018

Shtetet e Ballkanit Perëndimor në vitin 2018 do të marrin mbi një miliardë euro nga Bashkimi Evropian për përgatitje për anëtarësim, theksohet në Deklaratën e Eurokomisionit me rastin e pranimit të Strategjisë për zgjerim të BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor.

Strategjia për Ballkanin, Mogherini: Mesazhi jonë, e ardhmja e përbashkët në BE

Strategjia për Ballkanin, Mogherini: Mesazhi jonë, e ardhmja e përbashkët në BE

 

 

"Vendet e Ballkanit Perëndimor janë pjesë e Europës gjeografikisht, atondajën të njëjtën histori me vendet anëtare të BE, trashëgimi kulturore, sfida dhe intersa. Sot ky është mesazhi jonë, që ne do të ndajmë një të ardhme të përbashkët...

Lehtësim të barrierave doganore midis Shqipërisë dhe Kosovës

Lehtësim të barrierave doganore midis Shqipërisë dhe Kosovës

Iniciativa e kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Edi Rama për bashkimin e vendkalimit doganore të Morinës dhe Vernicës, është përkrahur nga Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë dhe Oda Ekonomike e Kosovës, të cilat shprehen se bashkimi...

Koxias: Maqedonia të thotë publikisht se cili do të jetë përcaktimi i emrit

Koxias: Maqedonia të thotë publikisht se cili do të jetë përcaktimi i emrit

Presim nga Shkupi, përfundimisht të dalë dhe publikisht të thotë se cili do të jetë mbiemri në emrin e përbërë dhe t'ua sqaroj atë qytetarëve, thotë Nikos Koxias, ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, në intervistën për Euronjus në...

Thaçi: Gjykata Speciale vendim për të ruajtur partneritetin me ndërkombëtarët

Thaçi: Gjykata Speciale vendim për të ruajtur partneritetin me ndërkombëtarët

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Gjykata Speciale edhe pse e padrejtë, Kosova ka marrë detyrimet e veta dhe do t’i kryej me përpikëri me marrëveshjet që janë arritur.

'To Vima' e publikon 'Pakon e ideve' të Nimicit për zgjedhje të kontestiti me emrin

'To Vima' e publikon 'Pakon e ideve' të Nimicit për zgjedhje të kontestiti me emrin

Emri i ri tërësisht të miratohet edhe për përdorim të brendshëm edhe për të jashtëm, por pas integrimit në BE; nuk ekziston ndryshim i detyrueshëm i kushtetutës; Nimic e përsëritë klauzolën e joekskluzivitetit për termet "maqedonase" dhe "Maqedoni" për përdorim...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.