Mustafa: Nuk japim asnjë hektar në këmbim të liberalizimit

Mustafa: Nuk japim asnjë hektar në këmbim të liberalizimit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është i bindur se së shpejti do të votohet marrëveshja për demarkacion me Malin e Zi dhe ka premtuar se Kosova nuk do të falë asnjë hektar të tokës në këmbim të liberalizimit të vizave.

Thaçi: Koha e dominimeve në Ballkan ka përfunduar

Thaçi: Koha e dominimeve në Ballkan ka përfunduar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për gazetën gjermane "Bild Cajtung", duke iu referuar acarimit të situatës së fundit me Serbinë, tha se koha e dominimeve në Ballkan ka përfunduar.

Shqiptarët në veri të Kosovë, mes frikës dhe pasigurisë

Shqiptarët në veri të Kosovë, mes frikës dhe pasigurisë

Shqiptarët të cilët jetojnë në veri të Kosovës, në Mitrovicën e Veriut, Leposaviq dhe Zubin Potok, ndihen të rrezikuar nga serbët, dhe sidomos pas ngjarjeve të fundit të cilat kanë vënë në gadishmëri ushtrinë serbe dhe atë të Kosovës.

Në rajon borë, akull dhe erëra të stuhishme

Në rajon borë, akull dhe erëra të stuhishme

Borë, shi, erëra diku edhe me stuhi të fuqishme dhe temperatura në minus sërish i kanë përfshirë vendet e rajonit.

Një vogëlush dyvjeçar, viktima e pestë e gripit në Shqipëri

Një vogëlush dyvjeçar, viktima e pestë e gripit në Shqipëri

Një vogëlush 2-vjeçar është rasti i pestë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, që ka humbur jetën si pasojë e gripit stinor në Shqipëri.

Mediat gjermane:Treni, “Provokim i dëshiruar” i Serbisë. Po luajnë me zjarrin

Mediat gjermane:Treni, “Provokim i dëshiruar” i Serbisë. Po luajnë me zjarrin

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në analizën e saj të së hënës, për zhvillimet në Ballkan vëren se “gjuha marciale, që u përdor në fundjavë mes Kosovës dhe Serbisë, është bubullimë teatrale. Nuk priten përplasje të dhunshme mes dy shteteve.

Gjeneral i Kosovës zbulon planin: Ja kur do ndërhynim

Gjeneral i Kosovës zbulon planin: Ja kur do ndërhynim

Imri Ilazi, Gjenerali i Forcës së Sigurisë së Kosovës, ka bërë të ditur planin e ndërhyrjes së Forcave Speciale gjatë ardhjes së trenit provokues që Serbia kishte nisur drejt Kosovës.

Edita Tahiri: Serbia mbetet rrezik për paqen dhe stabilitetin në rajon

Edita Tahiri: Serbia mbetet rrezik për paqen dhe stabilitetin në rajon

Ministrja kosovare për Dialog, Edita Tahiri kërkoi nga BE-ja që ta ndalë trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar për sot, si një provokim të radhës për destabilizimin e situatës në Kosovë.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni