Mogerini: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria në qershor duhet t’i fillojnë negociatat me BE-në

Mogerini: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria në qershor duhet t’i fillojnë negociatat me BE-në

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Federika Mogerini pret Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria në qershor t’i fillojnë negociatat për anëtarësim në BE.

Fillon ndërtimi i Muzeut të gjenocidit serb “Bllace 99”

Fillon ndërtimi i Muzeut të gjenocidit serb “Bllace 99”

Gur themel për të ashtuquajturin Muzeu i gjenecodit serb “Bllace 99” do të vendoset sot në fshatin po me të njëjtin emër në komunën e Hanit të Elezit në kufi me Maqedoninë e Veriut, njofton korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

U nënshkrua marrëveshja për heqjen e roamingut mes vendeve të Ballkanit Perëndimor

U nënshkrua marrëveshja për heqjen e roamingut mes vendeve të Ballkanit Perëndimor

Maqedonia e Veriut ka nënshkruar marrëveshje për heqjen e plotë të raomingut me Serbinë, Malin e Zi, Shqipërinë dhe BeH. Marrëveshjen e nënshkruan ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Damjan Mançevski dhe ministrat dikasterial nga Ballkani Perëndimor në suaza të...

Pompeo: NATO e stabilizon Ballkanin Perëndimor

Pompeo: NATO e stabilizon Ballkanin Perëndimor

Sekretari shtetëror i NATO-së, Majk Pompeo në pritjen me rastin e  e 70-vjetorit nga formimi i NATO-së në Uashington, vlerësoi se Aleanca e Ballkanit është ballafaquar me probleme etnike, por në atë rajon ka sjellë stabilitet.

SHBA-ja e ndaloi dërgesën e pjesëve për F-35 për shkak të sisteme raketore ruse S-400

SHBA-ja e ndaloi dërgesën e pjesëve për F-35 për shkak të sisteme raketore ruse S-400

SHBA-ja e ka ndaluar dërgesën për aeroplanë ushtarakë F-35 në Turqi pas paralajmërimeve disamujore deri në Ankara të mos blejë sisteme raketore ruse S-400, publikoi Pentagoni. Personat zyrtarë amerikanë publikuan se do ta ndalojnë edhe shitjen e aeroplanëve Turqisë nëse...

Milo: Për dalje nga kriza e thellë politike nevojitet takim liderësh

Milo: Për dalje nga kriza e thellë politike nevojitet takim liderësh

Profesori i njohur universitar Paskal Milo thotë se zgjidhja e krizës politike duhet të vijë nëpërmjet një tryeze politike, që duhet të shkojë paralelisht me një tryezë parlamentare. I ftuar në studion e lajmeve të RTV ORA, kreu i Partisë...

Haradinaj shkarkon zëvendësministren e Drejtësisë, Vesna Mikiq (Dokument)

Haradinaj shkarkon zëvendësministren e Drejtësisë, Vesna Mikiq (Dokument)

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka shkarkuar zëvendësministrën në Ministrinë e Drejtësisë, Vesna Mikiq.

Në 20-vjetorin e intervenimit të NATO-s në Kosovë, Haradinaj i shkruan letër Stoltenbergut

Në 20-vjetorin e intervenimit të NATO-s në Kosovë, Haradinaj i shkruan letër Stoltenbergut

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i ka dërguar një letër Sekretarit të Përgjithshëm të Aleancës Veriatlantike, Jens Stoltenberg.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni