Pompeo: NATO e stabilizon Ballkanin Perëndimor

Pompeo: NATO e stabilizon Ballkanin Perëndimor

Sekretari shtetëror i NATO-së, Majk Pompeo në pritjen me rastin e  e 70-vjetorit nga formimi i NATO-së në Uashington, vlerësoi se Aleanca e Ballkanit është ballafaquar me probleme etnike, por në atë rajon ka sjellë stabilitet.

Ai theksoi se “përsëri dhe përsëri, Evropa dhe Amerika e Veriut kanë shërbyer me të njëjtin flamur për shkak të qëllimit të njëjtë – liri dhe demokraci, kthimin e Bashkimit Sovjetik, sjelljen e stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, luftën kundër terrorizmit në Irak dhe në Afganistan”.

“Ndryshojmë nëse ndryshon edhe bota rreth nesh. Dhe nëse shohim së bashku drejt botës që sa vjen dhe është më pak e parashikueshme, vazhdojmë të mbahemi krahë për krahë, duke investuar akoma më shumë në mbrojtje, modernizim të Aleancës sonë, përgjigje për të nesërmen në hapësirën kibernetike”, potencoi Pompeo.

Please publish modules in offcanvas position.