Gjendje e jashtëzakonshme në ishullin Lesbos për shkak të vërshimeve

Gjendje e jashtëzakonshme në ishullin Lesbos për shkak të vërshimeve

Autoritetet greke kërkuan të shpallet gjendje e jashtëzkaonshme në ishullin Lesbos për shkak të vërshimeve të shkaktuara nga moti i lig.

Sipas autoriteteve, reshje të rrëmbyeshme, të cilat e kapluan ishullin në ditët e fundit. janë vërshuar shumë ndërtesa, rrugë dhe automjete, ndërkaq erdhi edhe deri te derdhja e lumenjve.

Banorë të ishullit paraqitën qindra raste të vërshimit të shtëpive të tyre.

Mediumet informojnë se moti i lig ka shkaktuar probleme të mëdha edhe në disa rajone të tjera në Greqi.

Please publish modules in offcanvas position.