Babai i futbollistit turk Umut Bulut viktim e sulmit terorrist në Ankara

Babai i futbollistit turk Umut Bulut viktim e sulmit terorrist në Ankara

Kur do festonte 33-vjetorin e lindjes, futbollisti i famshëm turk Umut Bulut, i dha lamtumirën e fundit babait te tij, Kemal Bulut.

Tirani i Turqisë dhunon median, sepse ai mundet

Tirani i Turqisë dhunon median, sepse ai mundet

Editorial i “CHICAGO TRIBUNE”
Presidenti i Turqisë po shndërrohet në një Putin të dytë.

Samit në Bruksel kyç i Këshillit të Evropës për zgjidhje të krizës së refugjatëve

Samiti në Bruksel kyç i Këshillit të Evropës për zgjidhje të krizës së refugjatëve

Shefat e shteteve ose qeverive të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian, pasdite dhe nesër në mëngjes në Bruksel do ta mbajnë Samitin kyç të Këshillit të Evropës në të cilin temë kryesore është kriza e refugjatëve dhe zgjidhja e saj në...

Raporti i lumturisë, Maqedonia e 95-ta

Raporti i lumturisë, Maqedonia e 95-ta

Maqedonia renditet në vendin e 95, kurse Shqipëria vijon të mbetet një ndër vendet që ka nivelin e lumturisë më të ulët në botë, kurse banorët e Kosovës më të lumtur se banorët e Maqedonisë.

Shpërthim i fuqishëm në Ankara, dhjetëra të vdekur

Shpërthim i fuqishëm në Ankara, dhjetëra të vdekur

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në orët e mbrëmjes rreth orës 18:45 në qendër të Ankarasë në Turqi.

Bllokohen 1600 refugjatë në kufirin serbo-maqedonas

Bllokohen 1600 refugjatë në kufirin serbo-maqedonas

Grupe refugjatësh vazhdojnë të mbeten të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë, duke bllokuar çdo rrugë drejt Evropës. Rreth 1100 refugjatë kanë mbetur të bllokuar në këtë kamp në anën maqedonase në kufi me Serbinë ndërsa mbi 500 të...

UNESKO: Mbi 63 milionë vajza nuk shkojnë në shkollë

UNESKO: Mbi 63 milionë vajza nuk shkojnë në shkollë

Organizata e Kombeve të Bashkuara për arsim, shkencë dhe kulturë (UNESKO) kumtoi se mbi 63 milionë vajza në mbi 200 vende në mbarë botën nuk shkojnë në shkollë dhe se vajzat çdoherë të parat anashkolohen në arsim.

ROLI I GRUAS NË MISIONET PAQËSORE

ROLI I GRUAS NË MISIONET PAQËSORE

Në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, u mbaj konferenca me temë “gratë në proceset paqësore” ku merrnin pjesë përfaqësues të korit diplomatik, përfaqësues të organizatës për Studime të Sigurisë dhe Zhvillim, në Tetovë dhe organizatave tjera.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni