Një i vdekur dhe tre të zhdukur nga vërshimet në Itali

Një i vdekur dhe tre të zhdukur nga vërshimet në Itali

Një person e humbi jetën, ndërsa tre të tjerë konsiderohen të zhdukur nga vërshimet e shkaktuara nga reshjet e rrëmbyeshme, që prej të enjtes e kapluan tërë Itlainë, lajmëruan sot mediumet italiane.

Të paktën 10 të vdekur gjatë një sulmi me automjet-bombë në Mogadishu

Të paktën 10 të vdekur gjatë një sulmi me automjet-bombë në Mogadishu

Të paktën 10 persona e humbën jetën sot gjatë një shpërthimi me atuomjet-bombë në afërsi të një pike kontrolluese të policisë somaleze, në hyrje të tregut përplot me njerëz, në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, kumtoi policia lokale.

Së paku nëntë viktima nga uragani Oto në Kostarikë

Së paku nëntë viktima nga uragani Oto në Kostarikë

Së paku nëntë persona e humbën jetën, ndërsa dhjetëra të tjerë janë lënduar në Kostarikë, nga vrulli i uraganit Oto, që më vonë u shndërrua në stuhi të fuqishme tropike, kumtuan autoritetet në këtë shtet amerikanoqendror.

Vdiq Fidel Kastro

Vdiq Fidel Kastro

Në moshën 90-vjeçare në Havanë vdiq babai i revolucionit kubanez, Fidel Kastro, kumtoi vëllau i tij dhe president aktual i Kubës, Raul Kastro.

Vërshime në pjesën veriperëndimore të Italisë

Vërshime në pjesën veriperëndimore të Italisë

Të reshura të fuqishme mbrëmë shkaktuan vërshime në Italinë veriperëndimore, me ç'rast shumë rrugë, shkolla dhe ferma sot kanë mbetur të mbyllura, njoftua mediat lokale.

Të paktën 44 të vdekur në aksident hekurudhor në Iran

Të paktën 44 të vdekur në aksident hekurudhor në Iran

Të paktën 44 njerëz humbën jetën, ndërsa rreth 103 të tjerë janë lënduar sot në fatkeqësinë hekurudhore në provincën Semnan në Irakun verior, lajmëroi televizioni shtetëror iranian Irib.

Temperatura mesatare në Arktik për herë të parë mund të jetë mbi zero

Temperatura mesatare në Arktik për herë të parë mund të jetë mbi zero

Në arkipelagun arktik Svalbard sivjet është matur temperaturë ekstreme, me ç'rast nga fundi i këtij viti temperatura mesatare mund të jetë mbi zero gradë Celsius, për herë të që kur kanë filluar të bëhen matjet.

Australia do të lëshojë 220 milionë dollarë australianë shtesë për refugjatët sirianë

Australia do të lëshojë 220 milionë dollarë australianë shtesë për refugjatët sirianë

Australia do të lëshojë 220 milionë dollarë amerikanë shtesë (160 milionë dollarë amerikanë) ndihmë humanitare për krizën siriane, deklaroi sot kryeministri australian Malkom Trnbul gjatë vizitës së mbretit jordanez Abdullai i Dytë.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni