KB: Nga fillimi i operacionit në Mosul, pothuajse 34 mijë irakianë janë detyruar t'i braktisin shtëpitë e tyre

KB: Nga fillimi i operacionit në Mosul, pothuajse 34 mijë irakianë janë detyruar t'i braktisin shtëpitë e tyre

Pothuajse 34 mijë irakianë u detyruan t'i braktisin shtëpitë e tyre nga fillimi i operacionit për marrjen e qytetit Mosul nga SHI-ja më 17 tetor, kumtoi Shërbimi për koordinim të çështjeve humanitare të KB-së.

Fethullah Gylen: Jam i shqetësuar për mundësitë e një Luftë të Tretë Botërore

Fethullah Gylen: Jam i shqetësuar për mundësitë e një Luftë të Tretë Botërore

Dijetari dhe mendimtari mysliman, Fethullah Gylen, në një intervistë për agjencinë prestigjoze të lajmeve në Rusi, “Regnum” shpreh shqetësimet e tij për mundësitë e një Lufte të Tretë Botërore.

Tetëmbëdhjetë persona kanë humbur jetën në shpërthimin e dy bombave në Irak

Tetëmbëdhjetë persona kanë humbur jetën në shpërthimin e dy bombave në Irak

Tetëmbëdhjetë njerëz kanë humbur jetën në shpërthimin e dy bombave rrugës, përmes të cilit ka kaluar një karvan me refugjatë irakianë ngy qyteti Havixha, i cili është nën kontroll të grupit xhihadist Shteti Islamik, kumtoi policia.

ISIS e ka ndërmarrë përgjegjësinë për sulmin e djeshëm në qytetin turk Dijarbakër

ISIS e ka ndërmarrë përgjegjësinë për sulmin e djeshëm në qytetin turk Dijarbakër

Grupi xhihadist Shteti Islamik e ka ndërmarrë përgjegjësinë për sulmin e djeshëm të kryer me auto-bombë në qytetin turk Dijarbakër, në të cilin humbën jetën nëntë persona, ndërsa mbi 100 janë plagosur.

Alepo edhe më tej pa ndihmë për ushqim dhe ilaçe

Alepo edhe më tej pa ndihmë për ushqim dhe ilaçe

Kombet e Bashkuara, në mungesë të garancisë së sigurisë, nuk mund ta shfrytëzojnë armëpushimin që është në fuqi në Alepo për të dërguar ndihmë humanitare në pjesët lindore të qytetit, të cilat janë nën kontroll të forcave qeveritare, deklaroi zëdhënësi...

Sot Turqia i bllokoi plotësisht Twitter-in dhe Whatsapp-in

Sot Turqia i bllokoi plotësisht Twitter-in dhe Whatsapp-in

Një lajm aspak mirë ka ardhur për të aspasionuarit e rrjeteve sociale në Turqi.

BE e shqetësuar për shkak të arrestimit të deputetëve kurdë në Turqi

BE e shqetësuar për shkak të arrestimit të deputetëve kurdë në Turqi

Bashkimi Evropian është thellësisht i shqetësuar për shkak të arrestimit të liderëve dhe deputetëve të Partisë demokratike prokurde të popujve në Turqi, për ç'arsye e kontaktoi Ankaranë, deklaroi përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federika...

Janë arrestuar liderët e partisë politike kurde në turqi

Janë arrestuar liderët e partisë politike kurde në Turqi

Dy nënkryetarë të Partisë Popullore Kurde (HDP), Salahatin Demitrash dhe Figen Juksekdag mbrëmë janë arrestuar.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni