SHBA-ja me kritika për Turqinë për shkak të represioneve të shtypit opozitar

SHBA-ja me kritika për Turqinë për shkak të represioneve të shtypit opozitar

Qeveria e SHBA-së i dënoi represionet mbi lirinë e shtypit në Turqi, pasi policia turke e arrestoi kryeredaktorin dhe disa gazetarë të tjerë të gazetës "Xhumhyriet".

Policia turke bastis një tjetër gazetë opozitare, arrestohen drejtuesit

Policia turke bastis një tjetër gazetë opozitare, arrestohen drejtuesit

Me urdhër të prokurorisë, policia turke gjatë orëve të para të mëngjesit ka zhvilluar një operacion ndaj drejtuesëve të gazetës opozitare ‘republika (cumhuriyet)’. Arsyeja e operacioni është se kjo gazetë ka ndihmuar lëvizjen Hizmet, që sipas Turqisë është terroriste.

Natë frike në Itali, 100 mijë njerëz të shpërngulur, mijëra fjetën në tenda

Natë frike në Itali, 100 mijë njerëz të shpërngulur, mijëra fjetën në tenda

Mëngjesi i sotëm ishte krejt i paparashikueshëm për mijëra banorë të Italië qendrore, të cilët u përballen me forcën shkatërruese të një tërmeti 6.6 ballë në orët e para të ditës së djeshme.

Sulme të reja ajrore në Alepo

Sulme të reja ajrore në Alepo

Opozita siriane sot kumtoi se pjesë të Alepos të cilat janë nën kontroll të kryengritësve janë të ekspozuara ndaj sulmeve intensive ajrore.

Tërmet prej 5,9 ballëve është regjistruar në Kili

Tërmet prej 5,9 ballëve është regjistruar në Kili

Tërmet me intensitet prej 5,9 ballëve sipas shkallës Rihter është regjistruar dje në afërsi të bregut të Kilit, transmeton agjencia TASS, duke iu referuar institutit gjeofizik të SHBA-së.

Mbi 330.000 emigrantë kanë arritur në Evropë përmes Detit Mesdhe gjatë këtij viti

Mbi 330.000 emigrantë kanë arritur në Evropë përmes Detit Mesdhe gjatë këtij viti

Numri i emigrantëve dhe refugjatëve të cilët kanë arritur në shtetet evropiane përmes Detit Mesdhe nga fillimi i vitit është mbi 330.000 njerëz.

12 pyetje që nuk mund të bëjnë gazetarët turq

12 pyetje që nuk mund të bëjnë gazetarët turq

Liria e shtypit ka qenë një nga viktimat kryesore të regjimit të presidentit Rexhep Tajjip Erdoan.

MPJ: Nuk ka qytetarë të lënduar të Maqedonisë në serinë e tërmeteve në Itali

MPJ: Nuk ka qytetarë të lënduar të Maqedonisë në serinë e tërmeteve në Itali

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë në bazë të informacioneve, me të cilat disponon deri më tani kumtoi se nuk ka qytetarë të lënduar të Maqedonisë në serinë e tërmeteve që dje janë regjistruar në Italinë qendrore, nga të...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni