Ishte rektorja e parë me shami, ARRESTOHET (FOTO)

ISHTE REKOTORJA E PARË ME SHAMI NË TURQI, ARRESTOHET

Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç në vitin 2014 hyri në historinë e Turqisë si rektorja e parë e mbuluar me shami por kjo aventuarë zgjati vetëm dy vjet. Rektorja e Universitetit së Dicle u arrestua me preteksin se bën pjesë...

RRITET NUMRI I TË ARRESTUARVE, MBYLLEN 949 SHKOLLA

RRITET NUMRI I TË ARRESTUARVE, MBYLLEN 949 SHKOLLA DHE UNIVERSITETE

Pas tenativës, për Grusht Shteti në turqi është rritur edhe numri i arrestuarve.

A është Fethullah Gylen Trocki i Turqisë?

A është Fetullah Gylen Trocki i Turqisë?

Nga Theodoros BENAKIS*

Gjermani, 10 persona të vdekur, 21 të lënduar

Gjermani, 10 persona të vdekur, 21 të lënduar

Policia gjermane ka arritur të identifikojë autorin e dyshuar të sulmit ku mbetën të vrarë 10 persona duke përfshirë edhe sulmuesin dhe rreth 21 të tjerë u plagosën.

Turqia shpall gjendje të jashtëzakonshme

Turqia shpall gjendje të jashtëzakonshme

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme për tre muajt në vijim pas grushtit të shtetit të dështuar natën e së premtes.

Hahn: Turqia e kishte përgatitur listën e arrestimeve

Hahn: Turqia e kishte përgatitur listën e arrestimeve

Arrestimi i shpejtë i gjyqtarëve dhe të tjerëve pas një puçi të dështuar në Turqi ështe një tregues se Qeveria e kishte përgatitur listën përpara, kështu ka thënë komisioneri i BE’së i ngarkuar me çështjen e anëtaresimit të Turqisë ne...

Belgjika: Deklaratat e Turqisë mbi lëvizjen Gylen, të papranueshme dhe lajthitje

Belgjika: Deklaratat e Turqisë mbi lëvizjen Gylen, të papranueshme dhe lajthitje

Reagim i ashpër nga Kryeministri i Belgjikës ndaj përfaqësuesve të ambasadës turke Sipas Kryeministrit të Belgjikës, Bashkimi Europian duhet të reagojë prerazi ndaj Ankarasë Deklaratat e bëra nga ana e ambasadës turke në lidhje me marrëdhëniet dypalëshe mes nesh nuk...

Bekir Xhoshkun: Ky është kundërgrusht shteti... Me një gur vret tre zogj

Bekir Xhoshkun: Ky është kundërgrusht shteti... Me një gur vret tre zogj

Analisti i gazetës “Sözcü”, Bekir Xhoşkun, ka shkruar sot një analizë në lidhje me përpjekjen për grusht shteti në Turqi.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.