OBSH: Çdo ditë në dy javët e fundit në botë ka nga 100.000 raste të reja me koronavirus

OBSH: Çdo ditë në dy javët e fundit në botë ka nga 100.000 raste të reja me koronavirus

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adanom Grebrejsus, deklaroi se në dy javët e fundit çdo ditë në botë regjistrohen nga më shumë se 100.000 raste të konfirmiara të koronavirusit, kryesisht në SHBA dhe në Azinë Jugore.

Bi-Bi-Si: Deksametazoni është ilaçi i parë për koronavirus që shpëton jetë

Bi-Bi-Si: Deksametazoni është ilaçi i parë për koronavirus që shpëton jetë

Ilaçi i lirë dhe i qasshëm i quajtur deksametazon mund të ndihmojë të shpëtohen jetët e pacientëve të cilët janë të sëmurë seriozisht nga koronavirusi, njoftoi sot Bi-Bi-Si.

Twiter fshin 7340 profile të rrejshme nga Turqia për shkak të propagandës së palejuar në dobi të Erdoganit dhe partisë së tij AKP

Twiter fshin 7340 profile të rrejshme nga Turqia për shkak të propagandës së palejuar në dobi të Erdoganit dhe partisë së tij AKP

Një nga rrjetet më të mëdha sociale “Twiter” publikoi se janë hequr 7340 profile të rrejshme nga Turqia të cilët kanë udhëhequr propagandë të palejuar në dobi të Erdoganit dhe partisë qeveritare AKP, kanë kritikuar dhe kanë përhapur lajme të...

Islanda, Zelanda e Re dhe Portugalia janë shtetet më të qeta në botë

Islanda, Zelanda e Re dhe Portugalia janë shtetet më të qeta në botë

Islanda për të 13 vit me radhë është shteti më i qetë në botë, thuhet në raportin e sivjetmë të Institutit për ekonomi dhe paqe.

Katër vende evropiane nënshkruan marrëveshje për furnizim të 400 milionë vaksinave

Katër vende evropiane nënshkruan marrëveshje për furnizim të 400 milionë vaksinave

Italia, Gjermania, Franca dhe Holanda nënshkruan sot marrëveshje me kompaninë farmaceutike “Astraceneca” për furnizim të vaksinës kundër virusit korona për qytetarët evropianë, deklaroi ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranca.

KE rekomandon hapje të kufijve të BE-së me Ballkanin Perëndimor nga 1 korriku

KE rekomandon hapje të kufijve të BE-së me Ballkanin Perëndimor nga 1 korriku

Siç lajmëroi MIA dje, Komisioni Evropian (KE) u rekomandon vendeve-anëtare të BE-së të lejojnë hapjen e kufijve me vendet e Ballkanit Perëndimor nga 1 korriku, duke e marrë parasysh gjendjen epidemiologjike të rajonit, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

Varheji: BE përsëri ka kredibilitet në Ballkanin Perëndimor

Varheji: BE përsëri ka kredibilitet në Ballkanin Perëndimor

Komisari Evropian për Zgjerim, Oliver Varheji deklaroi se Ballkani Perëndimor është një sfidë e madhe dhe një përparësi e madhe për Bashkimin Evropian dhe vlerësoi se Komisioni Evropian ka arritur përsëri të vendosë kredibilitet të Unionit në rajon.

Nga hapësira në Tokë: Shah, kozmonautët sfiduan kampionin

Nga hapësira në Tokë: Shah, kozmonautët sfiduan kampionin

Dy kozmonautë rusë në hapësirë dhe një kampion shahu në Tokë u bënë protagonistë të një sfide të pazakontë shahu.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni