Europa në krizën e saj më të madhe” BE: Me sytë nga Merkeli dhe presidenca gjermane

Europa në krizën e saj më të madhe” BE: Me sytë nga Merkeli dhe presidenca gjermane

Në krizën më të madhe të Europës, Gjermania merr presidencën e radhës. “Ne qytetaret e qytetarët e BE jemi për fatin tonë të bashkuar”, ka thënë Merkel. Tani ka ardhur momenti që ky fat të rikonfirmohet.

IOM: Gjashtë migrantë e kanë humbur jetën në afërsi të bregut të Libisë, 93 kanë shpëtuar

IOM: Gjashtë migrantë e kanë humbur jetën në afërsi të bregut të Libisë, 93 kanë shpëtuar

Gjashtë migrantë janë mbytur në bregun libian, ndërsa një grup prej 93 migrantëve janë shpëtuar, kumtoi sot Organizata ndërkombëtare për migrim (IOM).

Në Mjanmar është shkatërruar drogë e konfiskuar e vlefshme 839 milionë dollarë

Në Mjanmar është shkatërruar drogë e konfiskuar e vlefshme 839 milionë dollarë

Autoritetet në Mjanmar sot, me rastin e Ditës ndërkombëtare në luftën kundër drogës, shkatërruan drogë të konfiskuar në vlerë prej 839 milionë dollarë amerikanë.

OBSH: Deksametazoni nuk duhet të merret për të parandaluar Covid-19 ose për simptoma të buta

OBSH: Deksametazoni nuk duhet të merret për të parandaluar Covid-19 ose për simptoma të buta

Deksametazoni nuk duhet të merret për të parandaluar Covid-19 ose për të trajtuar simptoma të buta, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në një seksion të portalit kushtuar pyetjeve dhe përgjigjeve mbi koronavirusin e ri.

A mund të infektohemi dy herë me koronavirus? Ja çfarë thotë studimi kinez

A mund të infektohemi dy herë me koronavirus? Ja çfarë thotë studimi kinez

Nga Radio Evropa e Lirë

Një studim i ri nga Kina tregon se nivelet e një antitrupi, të gjetur te pacientët me COVID-19, bien në mënyrë dramatike dy-tre muaj pas infektimit. Studiuesit thonë se këto gjetje ngrenë pyetje për jetëgjatësinë...

OBSH me thirrje për rritjen e prodhimit të “Deksametazonit”

OBSH me thirrje për rritjen e prodhimit të “Deksametazonit”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) bën thirrje që të rritet prodhimi i “Deksametazonit”, pasi shkencëtarët britanikë publikuan se ky steroid dukshëm e ul vdekshmërinë te pacientët me formë të rëndë të Kovid-19.

Në Haxhxhin e sivjetshëm në Arabinë Saudite do të marrin pjesë vetëm një mijë besimtarë

Në Haxhxhin e sivjetshëm në Arabinë Saudite do të marrin pjesë vetëm një mijë besimtarë

Arabia Saudite do ta kufizojë numrin e besimtarëve vendas për Haxhxh në rreth 1.000, që ta parandalohet përhapja e koronavirusit, pasi u ndaloi myslimanëve nga vendet e tjera të vijnë në Haxhxh, për herë të parë në periudhën e fundit.

OBSH: Dje rritje më e madhe në nivel ditor të të infektuarve të rinj në botë

OBSH: Dje rritje më e madhe në nivel ditor të të infektuarve të rinj në botë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) publikoi se dje kanë regjistruar një numër më të madh ditor të të sëmurëve të rinj me koronavirusin e ri që nga fillimi i epidemisë.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni