OPEC “çmend” tregjet, ul prodhimin me 2 mln fuçi në ditë, rritet çmimi i naftës!

OPEC “çmend” tregjet, ul prodhimin me 2 mln fuçi në ditë, rritet çmimi i naftës!

Pavarësisht presionit të madh të SHBA-së, OPEC+ vendosi ta ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë, ulja më e madhe kjo që nga fillimi i pandemisë, e që tani kërcënon t’i japë një goditje të fortë çmimit...

Tre shkencëtarë fitojnë çmimin Nobel në Fizikë për zbulimet e tyre në mekanikën kuantike

Tre shkencëtarë fitojnë çmimin Nobel në Fizikë për zbulimet e tyre në mekanikën kuantike

Akademia Suedeze e Shkencave ka vendosur t’u japë çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2022 për Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger.

Suedezi Svante Paabo fiton Çmimin Nobel për Mjekësi

Suedezi Svante Paabo fiton Çmimin Nobel për Mjekësi

Shkencëtari suedez, Svante Paabo, ka fituar Çmimin Nobel për Mjekësi, për shkak të zbulimeve të lidhura me evolucionin njerëzor.

Agjencia për Energji këshillon BE-në që të ruajë gazin

Agjencia për Energji këshillon BE-në që të ruajë gazin

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë ka këshilluar Bashkimin Evropian që të planifikojë kursime në përdorim të gazit, për të shmangur magazinat e zbrazëta dhe problemet në zinxhirin e furnizimit këtë dimër.

Mijëra rusë të paaftë për luftë, kthehen në shtëpi

Mijëra rusë të paaftë për luftë, kthehen në shtëpi

Mijëra rusë po kthehen në shtëpi, pasi janë konsideruar të paaftë për shërbimin ushtarak, duke shkaktuar një tjetër dhimbje koke për Rusinë.

Frikë nga rrethimi, rusët tërhiqen nga qyteti strategjik i Ukrainës

Frikë nga rrethimi, rusët tërhiqen nga qyteti strategjik i Ukrainës

Rusia ka tërhequr trupat e saj nga qyteti strategjik ukrainas Lyman, në një lëvizje që shihet si një pengesë e rëndësishme për fushatën e saj në lindje.

Shkon në 54 numri i viktimave nga uragani Ian

Shkon në 54 numri i viktimave nga uragani Ian

Të paktën 54 persona u konfirmuan të vdekur si pasojë e uraganit Ian, nga viktimat 47 janë në Florida, katër në Karolinën e Veriut dhe tre në Kubë.

Ukraina shënon edhe një fitore përballë Rusisë

Ukraina shënon edhe një fitore përballë Rusisë

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë liruar plotësisht qytetin Lyman, në rajonin e Donetskut, nga pushtuesit rusë.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni