Sot 1 prilli, si lindi dita e gënjeshtrave

Sot 1 prilli, si lindi dita e gënjeshtrave

Sot është 1 prilli, dita që në gjithë botën kujtohet si dita e shakave apo gënjeshtrave. Kjo festë me origjinë pagane dikur shënonte ardhjen e pranverës.

Studimi, macet duan njerëzit më shumë se ushqimin

Studimi, macet duan njerëzit më shumë se ushqimin

Ndoshta macet nuk janë aq anti-sociale sa mendoni. Një studim i ri ka zbuluar se macet janë në të vërtetë shumë të dashura dhe të shoqërueshme.

Shtetësia e Palestinës tema qendrore e samitit arab në Jordani

Shtetësia e Palestinës tema qendrore e samitit arab në Jordani

Liderët arabë sot në Jordani marrin pjesë në Samitin vjetor, ku tema qendrore është apeli për pranimin e shtetësisë palestineze.

Më shumë se 1.500 fëmijë janë vrarë në konfliktin në Jemen nga marsi i vitit 2016

Më shumë se 1.500 fëmijë janë vrarë në konfliktin në Jemen nga marsi i vitit 2016

Në vitet e fundit në Jemen është regjistruar rritje prej 70 për qind e numrit të fëmijëve viktima nga konflikti.

Nënkryetari i Komisionit Evropian propozon një Schengen ballkanik

Nënkryetari i Komisionit Evropian propozon një Schengen ballkanik

Zv.kryetari i Komisionit Evropian, Frans Timmermans, ka propozuar që Ballkani Perëndimor t’i heq kufijtë, pasi sipas tij, ato paraqesin pengesë të madhe dhe e çojnë rajonin në humbje.

“The New York Times”: Gjuha Shqipe në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra në botë

“The New York Times”: Gjuha Shqipe në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra në botë

Sipas prestigjiozes amerikane “The New York Times”, gjuha shqipe radhitet në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra të botës.

UNICEF: Deri në vitin 2040, 600 milionë fëmijë do të jenë pa ujë të pijshëm

UNICEF: Deri në vitin 2040, 600 milionë fëmijë do të jenë pa ujë të pijshëm

Në raportin e sotëm të Fondit për fëmijë pranë Kombeve të Bashkuara (UNICEF) theksohet se deri në vitin 2040 mesatarisht një nga katër fëmijët do të jetojë në rajone ku ka mungesë ekstreme të uijt.

Devin Nunes: Nuk ka prova që implikojnë Gylen me grushtin e shtetit në Turqi (Video)

Devin Nunes: Nuk ka prova që implikojnë Gylen me grushtin e shtetit në Turqi (Video)

Devin Nunes, Kryetari i Komitetit të Inteligjencës i Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në intervistë për emisionin “Fox News Sunday” të Kris Uallase (Chris Wallance), në FOXTV, duke komentuar kërkesën e Turqisë për ekstradimin e klerikut,

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni