Presidenti Alijev emëron gruan e tij si zëvendëspresidente e Azerbajxhanit

Presidenti Alijev emëron gruan e tij si zëvendëspresidente e Azerbajxhanit

Presidenti i Azerbaixhanit Ilham Alijev, ka emëruar gruan e tij si zëvendëspresidente, një post ky i sapokrijuar i cili në rast se presidenti ndërron jetë ose bëhet i paaftë, posti i tij i kalon automatikisht Mehriban Aliyevas, bashkëshortes së tij.

Rreth 1,4 milionë fëmijë në katër shtete nën kanosjen e vdekjes nga uria

Rreth 1,4 milionë fëmijë në katër shtete nën kanosjen e vdekjes nga uria

Rreth 1,4 milionë fëmijë në Nigeri, Somali, Sudanin Jugor dhe Jemen ballafaqohen me rrezikun që të vdesin nga uria gjatë këtij viti, kumtoi Fondi i fëmijëve i Kombeve të Bashkuara (UNICEF).

KB: Uri masive në pjesë të Sudanit Jugor

KB: Uri masive në pjesë të Sudanit Jugor

Uri masive përfshiu pjesë të Sudanit Jugor, ku rreth 100.000 personave u kanoset vdekje nga uria, njoftuan tre organizata të Kombeve të Bashkuara.

Holandë, instalohen semaforët tokësorë për këmbësorët e hutuar pas smartphoneve

Holandë, instalohen semaforët tokësorë për këmbësorët e hutuar pas smartphoneve

Holanda ka filluar testimin e vendkalimeve pedonale për këmbësorët që hutohen pas smartphone-ve. Semaforë tokësorë janë instaluar në një udhëkryq këmbësorësh në një qytet në Holandë për të ndihmuar përdoruesit e “smartphone”-ve që të kalojnë rrugën të sigurtë.

Sekreti se si lakuriqët e natës qëndrojnë në ajër teksa flejnë

Sekreti se si lakuriqët e natës qëndrojnë në ajër teksa flejnë

Lakuriqët e natës qëndrojnë në gjumë letargjik përgjatë gjithë dimrit duke u varur nga këmbët në çatitë e shpellave. Por si ka mundësi që nuk bien?

Junker: Për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja do të jenë të nevojshme më shumë se dy vjet

Junker: Për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja do të jenë të nevojshme më shumë se dy vjet

Kryetari i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker beson se do të jenë të nevojshme më shumë se dy vjet që të arrihen të gjitha marrëveshjet rreth daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja, lajmëron Tanjug.

Kinë- Kalon testet aeroplani më i madh amfib në botë

Kinë- Kalon testet aeroplani më i madh amfib në botë

Aeroplani më i madh amfib në botë, i prodhuar në Kinë, “AG600”, ka kaluar testet e fundit motorike dhe pritet që të bëjë fluturimin e parë në pjesën e parë të këtij viti, njofton agjencia e lajmeve e Kinës “Xinhua”.

Endërro dhe puno për t’u realizuar. Vajza 7-vjeçare kërkon punë në Google.

Endërro dhe puno për t’u realizuar. Vajza 7-vjeçare kërkon punë në Google.

Një shtatë vjeçare nga Anglia, i ka dërguar kompanisë Google një letër duke i kërkuar një vend pune. Ajo tani ka marrë një letër nga vetë shefi ekzekutiv i kësaj kompanie gjigante.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni