Zelandë e Re: 300 balena gjenden të ngordhura në breg

Zelandë e Re: 300 balena gjenden të ngordhura në breg

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zelandën e Re. Rreth 400 balena u gjenden në në plazhin Farewell Spit, 300 prej të cilave ishin të ngordhura.

 Energjia diellore mund të magazinohet

Energjia diellore mund të magazinohet

Disa shkencëtarë kanë shpikur një metodë që do t’ju lejojë të mblidhni energjinë elektrike, duke shfrytëzuar energjinë që vjen nga diellit. Një ide interesante dhe revolucionare, edhe pse për momentin është e vështirë që të vihet në praktikë.

Hollandë: Mbyllen burgjet, është ulur numri i krimeve

Hollandë: Mbyllen burgjet, është ulur numri i krimeve

Në Hollandë vihet re mungesa e të burgosurve për shkak të rënies së numrit të krimeve. Shumë shpejtë në këtë shtet pritet që të mbyllen rreth 5 burgje, sepse ato janë bosh dhe mirëmbajtja e tyre ka një kosto shumë...

Frank-Vatler Shtajnmaer është president i ri gjerman

Frank-Vatler Shtajnmaer është president i ri gjerman

Ish ministri i Punëve të Jashtme Frank-Valter Shtajnmaer (61) është zgjedhur president i ri i Republikës Federale të Gjermanisë.

Kjo është rruga më e ngushtë në botë..

Kjo është rruga më e ngushtë në botë..

Sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness, rruga më e ngushtë në botë gjendet në qytetin Reutlingen, në Gjermani dhe quhet “Spreuerhofstraße”.

 Ja arsyeja se pse britanikët i ngasin makinat nga krahu i djathtë

Ja arsyeja se pse britanikët i ngasin makinat nga krahu i djathtë

Anglia është një nga vendet ku makinat drejtohen në krahun e majtë, me timonin e vendosur në të djathtë. Megjithatë Anglia nuk është i vetmi shtet, por e njëjta gjë ndodh edhe në Australi, Japoni dhe disa vende në Afrikës...

Pothuajse 90 migrantë shpëtohen nga Deti Adriatik

Pothuajse 90 migrantë shpëtohen nga Deti Adriatik

Pothuajse 90 migrantë nga jahti 15-metërsh janë shpëtuar nga ana e patrullave kufitare në Detin Adriatik.

Pesë të lënduar gjatë shpërthimit në bërthamoren franceze Flamanvil

Pesë të lënduar gjatë shpërthimit në bërthamoren franceze Flamanvil

Pesë persona janë lënduar më lehtë sot gjatë shpërthimit në elektrocentralin bërthamor Flamanvil në Francën veriperëndimore.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni