Në sulmet në Sri Lanka e kanë humbur jetën të paktën 290 njerëz

Në sulmet në Sri Lanka e kanë humbur jetën të paktën 290 njerëz

Të paktën 290 njerëz e kanë humbur jetën, ndërsa 500 janë plagosur në serinë e djeshme të sulmeve ndaj kishave dhe hoteleve në Sri Lanka, kumtuan autoritetet në mëngjesin e sotëm. Ata gjithashtu theksuan se janë arrestuar 24 persona të dyshuar për lidhje me sulmet.

 

Ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmet që kanë ndodhur në festën e Pashkëve të katolikëve. Tetë shpërthime jehuan në kisha dhe hotele në Kolombo dhe në rrethinë.

Rreth 1,2 milionë katolikë jetojnë në Sri Lanka, e cila ka 21 milionë banorë. krishterët janë shtatë për qind, rreth 70 për qind janë budistë, 12 për qind janë hiduistë dhe 10 për qind janë myslimanë.

Please publish modules in offcanvas position.