HAPET URA E RE MBI BOSFOR

Presidenti i Turqisë ka hapur urën e re nëpërmes Bosforit, njërat ndër më të mëdhatë në botë, e treta që ndan dy kontinentet, Azinë dhe Evropën.

Ky mega projekt ka kushtuar 200 miliardë dollarë ndërsa Erdogani ka deklaruar se shpreson se ajo urë do të gjejë vend në histori.

Kjo urë ka tetë shirita për vetura dhe dy linja hekurudhore. Ura mban emrin e Sulltan Selimit nga shekulli i 16-të.

Please publish modules in offcanvas position.