Ukraina kërkon mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për sulmet e Rusisë

Ukraina kërkon mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për sulmet e Rusisë

Ukraina do të kërkojë një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të diskutuar sulmet e fundit ruse kundër objekteve të prodhimit të energjisë, tha sot presidenti Volodymyr Zelenskyy.

"Vrasja e civilëve dhe shkatërrimi i infrastrukturës civile janë akte terrori. Ukraina do të vazhdojë të kërkojë një përgjigje vendimtare nga bota ndaj këtyre krimeve," shkroi ai në Twitter.

Forcat ruse lëshuan raketa anembanë Ukrainës sot, duke detyruar termocentralet bërthamore të mbyllen dhe të vrasin civilë në Kiev, ndërsa Moska po ndiqte një fushatë për të zhytur qytetet ukrainase në errësirë dhe të ftohtë me fillimin e dimrit.

I gjithë rajoni i kryeqytetit ishte pa energji elektrike, tha guvernatori i Kievit.

 

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.