Një figurë e opozitës ruse del në gjyq për kritikat e luftës në Ukrainë

Një figurë e opozitës ruse del në gjyq për kritikat e luftës në Ukrainë

Është hapur në Moskë gjyqi i një figure të shquar të opozitës ruse, i cili përballet me akuza që rrjedhin nga kritikat e tij ndaj veprimit të Kremlinit në Ukrainë, përcjell Bota sot.

Ilya Yashin është një nga kritikët e paktë të Kremlinit që ka mbetur në vend mes një goditjeje në rritje ndaj disidencës.

Ai ka qenë në paraburgim që nga arrestimi i tij në korrik.

Zoti Yashin u akuzua për përhapjen e informacionit të rremë në lidhje me ushtrinë - një vepër e re e shtuar në ligjin penal të vendit pasi Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë.

Nëse shpallet fajtor, ai përballet me 10 vjet burg.

Akuzat e tij lidhen me një video të transmetimit të drejtpërdrejtë në YouTube, ku ai fliste për ukrainasit që u vranë në periferi të Kievit, Bucha.

Ai i hedh poshtë akuzat si të motivuara politikisht.

Gjatë gjyqit të tij në Gjykatën e Qarkut Meshchansky të Moskës, Yashin tha të martën se çështja e tij ishte e fabrikuar dhe "ka të gjitha shenjat e persekutimit politik të paligjshëm".

Ai vuri në dukje se në video ai citoi burime zyrtare ruse së bashku me deklaratat ukrainase për t'i dhënë audiencës së tij një pamje objektive.

Kievi ka akuzuar Rusinë për kryerjen e një "masakre" në Bucha, pasi imazhet nga pas tërheqjes së forcave ruse në mars, treguan trupa të vdekur me duar të lidhura pas shpine - me sa duket të qëlluara nga një distancë e afërt.

 

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.