Besimi: Disa ligje mbi reformat tatimore, hyjnë në fuqi nga data 1 janar 2023

Besimi: Disa ligje mbi reformat tatimore, hyjnë në fuqi nga data 1 janar 2023

“Edhe nëse nuk e hapim debatin për reformat tatimore, ka zgjidhje ligjore që hyjnë në fuqi më 1 janar 2023, siç është tatimi i të hyrave mbi një milion denarë në vit dhe tatimi i kamatës së depozitave”, thotë ministri...

Mariçiç: Maqedoninë e Veriut, në vendin e dytë për shfrytëzimin e mjeteve evropiane për investime

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiç në konferencën e sotme për shtyp tha se Maqedonia e Veriut është vendi i dytë në Ballkanin Perëndimore sa i përket shfrytëzimit të mjeteve financiare nga Fondi evropian për Ballkanin Perëndimor, përcjell TV21.

Bekteshi: Të fiken dritat dekorative! Rekomandohen masa për shkak krizës energjetike

“Të fiken dritat kur nuk janë të nevojshme”. Nga 1 shtatori rekomandohen masa për kursimin e energjisë elektrike. Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi tha se masat janë të dedikuara për institucionet shtetërore dhe publike, por edhe për amvisëritë.

Në Tetovë do të hapet fabrikë për prodhimin e veturave elektrike

Në Tetovë do të hapet fabrikë për prodhimin e veturave elektrike

Në Tetovë do të ndërtohet fabrikë me teknologji bashkëkohore për prodhimin e veturave elektrike, përcjell TV21. Investimi do të bëhet në zonën zhvillimore teknologjike industriale të Tetovës.

Nga mesnata benzina lirohet për 2 denar

Nga mesnata benzina lirohet për 2 denar

Nga data 12.08.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë.

Inflacioni në Maqedoni arrin në 10.9 përqind

Inflacioni në Maqedoni arrin në 10.9 përqind

Inflacioni në Maqedoni në periudhën janar – korrik të këtij viti është 10.9 përqind, për të cilin pjesën më të madhe e zë rritja e çmimeve të ushqimeve dhe energjisë.

Rritja e çmimeve ka goditur restorantet e dasmave – Ndikoi edhe në uljen e numrit të mysafirëve

Rritja e çmimeve ka goditur restorantet e dasmave – Ndikoi edhe në uljen e numrit të mysafirëve

Rritja e çmimit të energjisë elektrike dhe produkteve ushqimore, posaçërisht vajit, mishit e perimeve thuajse ka lënë pa asnjë fitim restorantet e dasmave, shkruan Alsat. 

Marrëveshja u arrit, por sa do të duhet që të dalë i gjithë gruri nga portet e Ukrainës?

Marrëveshja u arrit, por sa do të duhet që të dalë i gjithë gruri nga portet e Ukrainës?

Ish-ministri i tregtisë dhe bujqësisë i Ukrainës, Tymofiy Mylovanov, ka thënë se mund të duhen deri në gjashtë muaj për të transportuar të gjithë drithin e grumbulluar në kapanone në vend.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni