A do t’i ulin çmimet kompanitë e vogla? Qeveria: Të presim deri në muajin shkurt

A do t’i ulin çmimet kompanitë e vogla? Qeveria: Të presim deri në muajin shkurt

Qytetarët të mos presin uljen e mënjëherëshme të cmimeve të shërbimeve që japin kompanitë e vogla sic janë kafenete dhe shitore të vogla, për shkak se duhet kohë për uljen e çmimeve të cilat janë rritur në bazë të rritjes...

Kompania bullgare do të furnizojë Maqedoninë e Veriut me gaz

Kompania bullgare do të furnizojë Maqedoninë e Veriut me gaz

EMV Shitje njofton se është nënshkruar kontratë për furnizim me gaz natyror me kompaninë bullgare “Balkan Utilities” për prodhimin e energjisë termike për termocentralet Lindore, Perëndimore, Energjetika dhe Shkup Veri, si dhe për pjesën tjetër të konsumatorëve të gazit natyror...

KRRE-ja publikoi çmimet e reja të energjisë elektrike

KRRE-ja publikoi çmimet e reja të energjisë elektrike

Kryetari I Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bislimovski njoftoi sot çmimet e reja të energjisë elektrike. Sipas tij çmimet e reja do të jenë në interes të kompanive të vogla, mikro kompanive dhe amvisërive. Bislimovski madje tha se po hyjmë...

Bekteshi: Marzhet e kufizuara për produktet ushqimore bazë vazhdojnë deri në fund të prillit 2023

Bekteshi: Marzhet e kufizuara për produktet ushqimore bazë vazhdojnë deri në fund të prillit 2023

Me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, Qeveria në seancën e sotme ka marrë vendim për vazhdimin e kohëzgjatjes së masës për kufizimin e marzhit të produkteve ushqimore bazë, njoftoi sot Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

Euro u forcua kundrejt dollarit dhe jenit, bitcoin ra me 0.4 për qind

Euro u forcua kundrejt dollarit dhe jenit, bitcoin ra me 0.4 për qind

Dollari ra sot kundrejt monedhave kryesore në botë, përfshirë euron, pasi Kina njoftoi heqjen e karantinës për udhëtarët që vijnë, gjë që nxiti oreksin e investitorëve për monedha më të rrezikshme.

Ka filluar pagesa e pensioneve të dhjetorit

Ka filluar pagesa e pensioneve të dhjetorit

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njofton se nga dita e sotme ka filluar pagesa në faza e pensioneve për muajin dhjetor, të cilat vazhdojnë të paguhen para kohe. “Tërheqja e pensioneve përmes filialeve dhe degëve të bankave për pensionistët...

Shteti edhe një herë do të shpëtojë borxhlinjtë e rrymës

Shteti edhe një herë do të shpëtojë borxhlinjtë e rrymës

Edhe me buxhetin e ri, janë paraparë shlyerje të borxheve të rrymës për institucionet shtetërore dhe ndërmarrjet publike. 

Trençevska: 203 milionë euro për kategoritë sociale

Trençevska: 203 milionë euro për kategoritë sociale

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska, njoftoi se në Buxhetin e Ministrisë për Punë dhe Politikë Sociale (MPPS) për vitin 2023 janë projektuar 203 milionë euro për përkrahje të kategorive të rrezikuara të qytetarëve, për pagesë me kohë...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.