REPREZENTACIONI I KOSOVËS NË FUTBOLLL, SHKRUAN HISTORINË

Historiku

Ekipi kombëtar u formua pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe ka luajtur një numër të ndeshjeve miqësore. Shumica e këtyre ndeshjeve miqësore u luajtën kundër klubeve të futbollit, edhe pse u luajtën një numër kundër ekipeve kombëtare të vendeve të tjera. Më 6 maj 2008, Kosova ka aplikuar për anëtarësim në FIFA.

Ilaçi që kemi më shumë nevojë

Njeriu qënie e çuditshme e cila ndryshon në çdo rrahje zemre, ai i cili ka aftësi për të hyrë në një orientim të ndryshëm, në një sjellje të ndryshme dhe qëllim të ndryshëm. Afër zemrës, qëndron epshi (dëshira) si një re e zezë, e cila nuk lejon që njeriu të arrij në një qënie e përsosur njerëzore.

Ademi: Investuam 40 milion denarë për ndërtimin e sallës sportive në Gostivar

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi morri pjesë në lëshimin në funksion të sallës së re në shkollën fillore “Mustafa Kemal Ataturk” në Gostivar, e cila, siç tha ai, përveç për nxënësit dhe arsimtarët nga kjo shkollë, është e rëndësishme edhe për të rinjtë tjerë që merrem me sport si dhe për klubet, shoqatat edhe organizatat e ndryshme.

Njëri sy nuk mund ta kritikoj tjetrin sy

Hazreti Musa a.s. në një kohë thatësire bashkë me fisin e vet dalin për lutje të shiut, mirëpo shi nuk kishte ra. Pasi Musai a.s. pyet për arsyen e kësaj, Allahu xh.xh. i përgjigjet në këtë mënyrë: “O Musa! Brenda juve është një mëkatar andaj dhe nuk ua pranova lutjen”. Musai a.s. bëhet kureshtarë dhe pyet se kush është personi mëkatar që pengon pranimin e lutjes, Allahu xh.xh. ia ktheu kështu: “Një nga emrat (vetitë) e mia është Settar! I mbuloj mëkatet dhe nuk i bëj ata publike (nuk i shfaq para të tjerëve). Andaj që të gjithë do të duhet të pendoheni (të bëni toube)”.

Boronica, miku më i mirë i trurit

Sipas një studimi të ri nga Universiteti i Exeter në Mbretërinë e Bashkuar, pirja e një sasie prej 30 ml lëng të shtrydhur të boronicës për çdo ditë, mund të përmirësojë funksionin e trurit te njerëzit e moshuar.

Entela Komnino: Retorika e Gjuhës Shqipe

Entela Komnino studiuese, Shqipja si gjuhë retorike Deri në shekullin XVII me gjuha shqipe ka. Dr. Entela Komnino do të prezantojë një zbulim të shumëfishtë në Sesionin shkencor për 110 vjetorin e Kongresit të Manastirit. Ne siguruam përmbledhjen e tezave në fjalë dhe një intervistë me autoren e studimit ‘Shqipja si gjuhë retorike’.

BEHARE NEZIRI: OENEUM, KA PUNUAR QË RINIA TË JETË MË AFËR LIBRITINTERVISTË | BEHARE NEZIRI: OENEUM, KA PUNUAR QË RINIA TË JETË MË AFËR LIBRIT

Shoqata e shkrimtarëve “OENEUM”, është themeluar para tre viteve si një vazhdimësi e një numri të madh të krijuesve të letrave shqipe që kishin punuar pa reshtur. Për të mësuar më shumë për historikun e kësaj shoqate dhe rolin që ka në letrat shqipe ne intervistuam kryetaren e shoqatës “OENEUM”, Behare Neziri e cila për revistën “Zaman”, i shpalos të gjitha planet dhe aktivietet që do të mbahen gjatë këtij viti.

Para 14 viteve Mesi e ka pasur debutimin e tij në Barcelonë

Barcelona kujton një ngjarje të rëndësishme në historinë e klubit dhe futbollit botëror. Para 14 viteve, më 16 tetor të vitit 2004, argjentinasi 17-vjeçar, Lionel Mesi, e kishte debutimin e tij në ekipin e parë të klubit katalanas, u publikua në sajtin e klubit të katalanasve.

"Dua të fitojë tituj", kjo është intervista e parë e Shaqirit te Liverpool

Xherdan Shaqiri beson se Liverpooli është në pozitë të mirë për të arritur sukses në sezonet që do të vinë derisa ai synon tituj pasi është bashkuar me klubin me një kontratë afatgjate
Sulmuesi kosovar kompletoi testet mjekësore dhe arriti marrëveshje me Reds duke ardhur nga Stoke City sot, e që është prurja e tretë në Anfield këtë verë.

Ja sa nxënës janë regjistruar në shkollat e mesme në dy afatet

Për përfshirjen e të gjithë nxënësve të cilët kanë përfunduar arsimin fillor gjatë vitit shkollor 2017/2018 me Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike në Republikën e Maqedonisë për vitin shkollor 2018/2019, është paraparë numër i mjaftueshëm i vendeve të lira edhe atë : 24 915 në gjuhën maqedonase, 10 020 në gjuhën shqipe, 952 në gjuhën turke dhe 34 vende në gjuhën serbe, përkatësisht gjithsej 35 921 vende të lira për nxënësit në të gjitha shkollat e mesme publike në Republikën e Maqedonisë.

Ndërron jetë kryetari i FFK-së, Fadil Vokrri

Lajmi i zi për futbollin kosovar, pasi ka ndërruar jetë kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës.

Legjenda e futbollit kosovar ka pasur një komplikim dhe është dërguar me urgjencë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

 Pasi është rënduar gjendja e tij, Vokrri ka ndërruar jetë.

Please publish modules in offcanvas position.