Arkivat osmane: Sa shqiptarë kishin Shkupi, Tetova, Gjakova, Peja në vitin 1900

Arkivat osmane: Sa shqiptarë kishin Shkupi, Tetova, Gjakova, Peja në vitin 1900

Nga një dokument, fotokopje e dokumentit origjinal të statistikave te Perandorisë Osmane, të cilin Komisioni Shqiptar e kishte përdorur në Konferencën e Paqes në Paris 1919, për t’i mbrojtur territoret e banuara me shqiptarë, mësojmë edhe për numrin dhe përkatësinë...

E RRALLË/ Zbulohet letërkëmbimi mes Sulltan Fatih Mehmetit dhe Skënderbeut

E RRALLË/ Zbulohet letërkëmbimi mes Sulltan Fatih Mehmetit dhe Skënderbeut

Nga Aurenc Bebja, Francë

Bashkëpunim kulturor mes Maqedonisë dhe Kinës

Bashkëpunim kulturor mes Maqedonisë dhe Kinës

Ministri i Kulturës , Robert Allagjozovski dhe ministri i Kulturës i Republikës popullore të Kinës, Luo Shuang dje në Kinë nënshkruan Program ekzekutiv për bashkëpunim kulturor mes Republikës së Maqedonisë dhe RP të Kinës për periudhën 2018-2023. Takimi u mbajt...

Arkeologët zbulojnë disa mumje dhe varrin e një argjendari në Egjipt

Arkeologët zbulojnë disa mumje dhe varrin e një argjendari në Egjipt

Arkeologët zbuluan varrin e një argjendari, puna e të cilit i ishte kushtuar zotit Amon si dhe mumjet e një gruaje dhe dy fëmijëve të saj, njoftoi sot Ministria egjiptiane e Antikiteteve.

Luciano Pavarotti, tenori që i pëlqente të gjithëve

Luciano Pavarotti, tenori që i pëlqente të gjithëve

Dhjetë vite më parë, në 6 shtator 2007, vdiq Luciano Pavarotti, tenori i madh dhe super ylli botëror i lirikës, por jo vetëm.

Zbulohen dorëshkrime të gjuhës së humbur

Zbulohen dorëshkrime të gjuhës së humbur

Shkencëtarët zbuluan kohët e fundit shkrime të lashta në gjuhën kaukaziane (Caucasian Albanian) tashmë të zhdukur, që kanë ekzistuar që nga epoka e errët në pergamene në bibliotekën e manastirit të “Shën Katerinës” në pjesën jugore të gadishullit Sinai të...

Rregullat për të luajtur shah

Rregullat për të luajtur shah

Nuk është kurrë vonë për të mësuar shah - lojën më popullore në botë! Rregullat e shahut janë të lehta:

10 fakte të panjohura për Jackie Chan

10 fakte të panjohura për Jackie Chan

Ai është një personazh kaq karizmatik e i këndëshëm e në secilin film na ka mahnitur. Jackie Chan, i lindur më 7 prill 1954 në Central and Western District në Hong Kong, është një aktor i famshëm i filmave me...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.