Pas 30 vitesh karrierë, Will Smith më në fund arrin të fitojë çmimin “Oscar” për aktorin më të mirë

Aktori Will Smith ka qenë kryefjala e mbrëmjes në “Oscars 2022”.

Ai kërkoi falje mes lotësh pasi fitoi çmimin “Aktori më i mirë” pas një grindjeje të shëmtuar fizike me komedianin Chris Rock për një shaka që ai bëri në lidhje me gruan e tij, Jada Pinkett Smith.

Aktori 53-vjeçar fitoi nderin për punën e tij në filmin “King Richard” ku luan rolin e babait të tenisteve kampione, Venus dhe Serena Williams, shkruan DailyMail.

Ai fitoi çmimin vetëm pak minuta pasi sherri i tij në skenë me komedianin 57-vjeçar u bë viral.

Smith mundi aktorët Javier Bardem (Being the Ricardos), Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog), Andrew Garfield (tik-tak, tik-tak… BOOM!), dhe Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth).

Artisti Will Smith përndryshe ka një karrierë 30-vjeçare në film dhe ka qenë gjithsej tri herë i nominuar për “Oscars”.

Në të kaluarën ai është nominuar për rolet e tij të suksesshme në filmat “Ali” dhe “The Pursuit of Happyness”, por nuk ka fituar.

Ai kishte akuzuar vite më parë Akademinë e Filmave për racizëm, duke thënë se ngjyra e lëkurës së tij, kishte ndikuar që ai të mos fitonte një çmim “Oscar”.

LISTA E PLOTË E FITUESVE TË ÇMIMEVE “OSCARS 2022”

Është mbajtur mbrëmja më e madhe në industrinë e filmit, “Oscars 2022”.

Në Teatrin “Dolby” në Los Angeles u shënua edicioni i 94-të i ndarjes së çmimeve më të rëndësishme në fushën e kinematografisë.

Filmi triumfues i edicionit të sivjetmë rezultoi të jetë “CODA” e regjisores Sian Heder.

Kasti i filmit “CODA” me trofeun “Filmi më i mirë në “Oscars 2022” (Foto: New York Times)

Mbrëmja dhuroi gjithashtu edhe shumë çmime të tjera, në vlerësim të filmbërësve, aktorëve e kostumografëve më të shquar të vitit.

Në vazhdim ju prezantojmë me listën e plotë të fituesve të edicionit të sivjetmë në “Oscars”.

FILMI MË I MIRË

 • Belfast
 • CODA
 • Don’t Look Up
 • Drive My Car
 • Dune
 • King Richard
 • Licorice Pizza
 • Nightmare Alley
 • The Power of the Dog
 • West Side Story

AKTORJA MË E MIRË

 • Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
 • Olivia Colman (The Lost Daughter)
 • Penélope Cruz (Parallel Mothers)
 • Nicole Kidman (Being the Ricardos)
 • Kristen Stewart (Spencer)

AKTORI MË I MIRË

 • Javier Bardem (Being the Ricardos)
 • Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)
 • Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)
 • Will Smith (King Richard)
 • Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

REGJISORI MË I MIRË

 • Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
 • Kenneth Branagh (Belfast)
 • Jane Campion (The Power of the Dog)
 • Steven Spielberg (West Side Story)
 • Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car

KOLONA ZANORE MË E MIRË

 • Be Alive — Beyoncé Knowles-Carter and Darius Scott (King Richard)
 • Dos Oruguitas — Lin-Manuel Miranda (Encanto)
 • Down to Joy — Van Morrison (Belfast)
 • No Time to Die — Billie Eilish and Finneas O’Connell (No Time to Die) 
 • Somehow You Do — Diane Warren (Four Good Days)

DOKUMENTARI MË I MIRË

 • Ascension
 • Attica
 • Flee
 • Summer of Soul 
 • Writing With Fire

SKENARI MË I MIRË I PËRSHTATUR

 • CODA (Sian Heder) 
 • Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi and Takamasa Oe)
 • Dune (Eric Roth, Jon Spaihts and Denis Villeneuve)
 • The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
 • The Power of the Dog (Jane Campion)

SKENARI MË I MIRË ORIGJINAL

 • By Jennifer Bisset
 • Belfast (Kenneth Branagh) 
 • Don’t Look Up (Adam McKay and David Sirota)
 • Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)
 • King Richard (Zach Baylin)
 • The Worst Person in the World (Joachim Trier)

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË

 • Cruella (Jenny Beavan) 
 • Cyrano (Massimo Cantini Parrini)
 • Dune (Jacqueline West)
 • Nightmare Alley (Luis Sequeira)
 • West Side Story (Paul Tazewell)

FILMI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR

 • Drive My Car (Japonia) 
 • Flee (Danimarka)
 • The Hand of God (Italia)
 • Lunana: A Yak in the Classroom (Butani)
 • The Worst Person in the World (Norvegjia)

AKTORI MË I MIRË NË ROL DYTËSOR

 • Ciarán Hinds (Belfast)
 • Troy Kotsur (CODA) 
 • Jesse Plemons (The Power of the Dog)
 • J.K. Simmons (Being the Ricardos)
 • Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)
 • Troy Kotsur is the second Deaf actor to win an Oscar!

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR

 • Encanto
 • Flee
 • Luca
 • The Mitchells vs. the Machines
 • Raya and the Last Dragon

EFEKTET VIZUELE MË TË MIRA

 • Dune 
 • Free Guy
 • ,Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
 • No Time to Die
 • Spider-Man: No Way Home

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË

 • Dune (Greig Fraser) 
 • Nightmare Alley (Dan Lausten)
 • The Power of the Dog (Ari Wegner)
 • The Tragedy of Macbeth (Bruno Delbonnel)
 • West Side Story (Janusz Kaminski)

AKTORJA MË E MIRË NË ROL DYTËSOR

 • Jessie Buckley (The Lost Daughter)
 • Ariana DeBose (West Side Story) 
 • Judi Dench (Belfast)
 • Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
 • Aunjanue Ellis (King Richard)

MAKIJAZHI DHE FLOKËT MË TË MIRA

 • The Eyes of Tammy Faye 
 • House of Gucci
 • Coming 2 America
 • Cruella
 • Dune

PRODUKSIONI MË I MIRË

 • Dune (Zsuzsanna Sipos and Patrice Vermette) 
 • Nightmare Alley (Tamara Deverell and Shane Vieau)
 • The Power of the Dog (Grant Major and Amber Richards)
 • The Tragedy of Macbeth (Stefan Dechant and Nancy Haigh)
 • West Side Story (Rena DeAngelo and Adam Stockhausen)

MONTAZHI MË I MIRË

 • Don’t Look Up (Hank Corwin)
 • Dune (Joe Walker)
 • King Richard (Pamela Martin)
 • The Power of the Dog (Peter Sciberras)
 • Tick, Tick… Boom! (Myron Kerstein and Andrew Weisblum)

TEMA MUZIKORE MË E MIRË

 • Don’t Look Up (Nicholas Britell)
 • Dune (Hans Zimmer) 
 • Encanto (Germaine Franco)
 • Parallel Mothers (Alberto Iglesias)
 • The Power of the Dog (Jonny Greenwood)

FILMI MË I MIRË I SHKURTËR

 • Ala Kachuu – Take and Run
 • The Dress
 • The Long Goodbye 
 • On My Mind
 • Please Hold

FILMI I ANIMUAR MË I MIRË I SHKURTËR

 • By Jennifer Bisset
 • Affairs of the Art
 • Bestia
 • Boxballet
 • Robin Robin
 • The Windshield Wiper 

DOKUMENTARI MË I MIRË I SHKURTËR

 • By Jennifer Bisset
 • Audible
 • Lead Me Home
 • The Queen of Basketball 
 • Three Songs for Benazir
 • When We Were Bullies

ZËRIMI MË I MIRË

 • By Jennifer Bisset
 • Belfast
 • Dune
 • No Time to Die
 • The Power of the Dog
 • West Side Story.