Për herë të parë në Singapor zgjedhet femër në krye të shtetit

Për herë të parë në historinë e Singaporit vjen një femër në krye të shtetit

Për herë të parë në Singapor është zgjedhur një presidente femër. Halimah Yacob ka hyrë në histori jo vetëm si kryetarja e parë e femër në Parlament por edhe si presidentja e parë femër.

Junker: Duhet të ofrojmë perspektiva për zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor

Junker: Duhet të ofrojmë perspektiva për zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor

Bashkimi Evropian duhet të vazhdojë të ofrojë perspektiva të besueshme për zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor, deklaroi sot kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker në fjalimin e tij vjetor para Europarlamentit "Për gjendjen e Unionit".

Investuesit e huaj kanë marrë 225 milionë euro ndihmë shtetërore

Investuesit e huaj kanë marrë 225 milionë euro ndihmë shtetërore

Mbi 225 milionë euro nga buxheti i shtetit janë shpenzuar për hyrjen e 25 kompanive të investuesve të huaj të cilët kanë punësuar 20.000 persona. Kjo do të thotë se Qeveria e mëparshme ka shpenzuar nga buxheti mesatarisht nga 11...

Kuvendi i Shqipërisë e miratoi programin e qeverisë shqiptare "Rama 2"

Kuvendi i Shqipërisë e miratoi programin e qeverisë shqiptare "Rama 2"

Kuvendi i Shqipërisë me 78 vota pro dhe 51 kundër e miratoi sot programin e qeverisë "Rama 2".

10 arsye pse duhet të pini ujë me limon në stomak të zbrazët

10 arsye pse duhet të pini ujë me limon në stomak të zbrazët

Uji me limon në stomak të zbrazët përmban shumë të mira shëndetësore.

Për ta konfirmuar një gjë të tillë, shumë studiues thonë se uji është thelbësor për funksionimin e trupit, ndërsa limoni në mëngjës shton vitaminat.

Nusja "thyen" traditat, martohet me fustan të zi

Nusja "thyen" traditat, martohet me fustan të zi

Kur shumica e vajzave ëndërrojnë për ditën e tyre të dasmës, fantazitë e tyre zakonisht përfshijnë këtu edhe një fustan të bardhë të mrekullueshëm, përcjell albeu.com.

A e dini se si funksionon shkretëtira si një makinë kohe?

A e dini se si funksionon shkretëtira si një makinë kohe?

Njeriu ka frikë kohën, ndëra koha ka frikë piramidat, thotë një proverb i lashtë egjiptian.

Vështirë se ka monumente të tjera në tokë më të vjetra, sesa këto varre të mëdha, të ndërtuara më shumë se 4.500 vjet më parë...

Efekti i deles: Pse shpesh mendojmë si shumica, edhe kur ajo gabon?

Efekti i deles: Pse shpesh mendojmë si shumica, edhe kur ajo gabon?

Njerëzit shpesh bëjnë gjëra të habitshme për t’iu përshtatur mendimit të shumicës.

Në vitet 1950, psikologu Solomon Asch kishte planifikoi një eksperiment në të cilin pjesëmarrësit shihnin tre vija dhe pyeteshin se cila ishte më e gjatë. Një resht ishte...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni