Studim: Ja pse u vendosen emra njerëzish uraganeve

Studim: Ja pse u vendosen emra njerëzish uraganeve

Uraganët janë dukuri natyrore që po ndodhin shume shpesh kohët e fundit. Natyrshëm mund t’ju kenë tërhequr vëmendjen emrat e tyre . Uraganët me emra femërorë janë më vdekjeprurës sesa stuhitë që iu janë dhënë nofka mashkullore, sepse njerëzit i...

Ministria shqiptare e Arsimit premtoi rritjen e pagave të mësuesve për 40 për qind

Ministria shqiptare e Arsimit premtoi rritjen e pagave të mësuesve për 40 për qind

Ministrja e Arsimit të Shqipërisë e cila pret të mandatohet në këtë post, Lindita Nikolla, në fjalën e saj në Kuvend, prezantoi programin e detajuar qeversisës për arsimin dhe premtoi rritje të pagave të mësuesve me 40 për qind.

Zv/ministri i arsimit Visar Ganiu jep dorëheqje nga posti

Zv/ministri i arsimit Visar Ganiu jep dorëheqje nga posti

Zv/ministri i arsimit Visar Ganiu, ka dhënë dorëheqje nga posti i tij dhe ka shpallur kandidaturën për kryetar të komunës së Çairit.

Fruta dhe perime nga Maqedonia në zinxhirët rusë të tregtisë

Fruta dhe perime nga Maqedonia në zinxhirët rusë të tregtisë

Prodhime nga industria e ushqimit e Maqedonisë do të mund të plasohen nëpër 300 zinxhirë të marketeve me rreth 14 deri 20 mijë vende shitjeje në Federatën Ruse.

Rreth 100 vëzhgues të BE-së do të jenë ditën e zgjedhjeve

Rreth 100 vëzhgues të BE-së do të jenë ditën e zgjedhjeve

Zgjedhjet lokale të 22 tetorit do të monitorohen nga 100 vëzhgues të Bashkimit Evropian.

Në këtë vend pas 500 viteve për herë të parë lexohet ezani (VIDEO)

Në këtë vend pas 500 viteve për herë të parë lexohet ezani (VIDEO)

Në Andaluzi, Spanjën e sodit, një person pas 500 viteve për herë të parë lexon ezanin në një kala e ndërtuar para 750 viteve nga ana e Sulltani Nasrid të Granadës. Kalaja ka shërbyer si qendra e Andaluzisë, një civilizim...

Në Burma para për sadaka, kurse SHBA-ve me miliona dollarë

Në Burma para për sadaka, kurse SHBA-ve me miliona dollarë

Katari bëri të ditur se për fatkeqësinë që e kanë kapluar Teksas nga uragani Harvey, të cilën SHBA-të e akuzonin se përkrah grupet terroriste, do të dërgoj 30 milionë dollarë ndihmë, kurse për muslimanët e Burmës do të dërgoj vetëm...

Pasaporta e kohës së Zogut: Shqiptari është vëllai yt

Pasaporta e kohës së Zogut: Shqiptari është vëllai yt

Kureshtja na shtyn ta shohim me detaje këtë pasaportë të vjetër të Mbretërisë së Shqipërisë.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni