Nobeli për fizikë shkon për “valët gravitacionale”

Nobeli për fizikë shkon për “valët gravitacionale”

Nobeli i sivjetshëm i fizikës i shkoi tre shkencëtarëve amerikanë që zbuluan valët gravitacionale të universit, të parashikuara nga Albert Einstein përpara 100 vjetësh, por të diktuara për herë të parë vetëm 14 shtatorin e 2015-s.

Eurodeputetët miratuan Rezolutë për shtyerjen e negociatave për Brekzitin

Eurodeputetët miratuan Rezolutë për shtyerjen e negociatave për Brexitin

Parlamenti evropian sot bëri thirrje që të shtyhen negociatat për Brekzitin, pasi që paralajmëroi se "nuk është arritur përparim i mjaftueshëm" në sferat kyçe, përfshirë edhe të drejtat e qytetarëve dhe të ashtuquajturës "llogari të divorcit".

Si ka mundësi që u zhduk një avion me 239 njerëz dhe 'askush nuk di asgjë'?

Si ka mundësi që u zhduk një avion me 239 njerëz dhe 'askush nuk di asgjë'?

Hetuesit australianë kanë dorëzuar raportin e tyre përfundimtar për avionin e zhdukur të “Malaysia Airlines 370”, duke thënë se është "pothuajse e pakonceptueshme që ai nuk është gjetur ende.

Ja ku ndryshojnë vezët e bardha nga ato të kuqe

Ja ku ndryshojnë vezët e bardha nga ato të kuqe

Sipas shkencëtarëve të Universitetit të Cornellit vezët e kuqe (kafe) dhe të bardha janë njësoj të pasura me vlera ushqyese dhe acide yndyrore omega 3.

Ji: Përcaktimi i përgjegjësisë për përgjimin është i rëndësishëm për anëtarësimin në NATO dhe BE

Ji: Përcaktimi i përgjegjësisë për përgjimin është i rëndësishëm për anëtarësimin në NATO dhe BE

Është tejet e rëndësishme të konfirmohet përgjegjësia për përgjim ilegal dhe për keqpërdorimet e dyshuara qeveritare lidhur me përgjimin. Ky do të jetë hap kyç që Maqedonia t'i bind NATO-n, BE-në dhe partnerët e tjerë ndërkombëtar se është e gatshme...

Personi që terrorizoi Las Vegasin ka qenë një milioner

Personi që terrorizoi Las Vegasin ka qenë një multimilioner (VIDEO)

Autori i masakrës së Las Vegasit, i cili vrau 59 njerëz dhe plagosi 527 të tjerë në Las Vegas mbrëmjen e së dielës, ishte një multimilioner.

Kurti: Bashkimi me Shqipërinë të ndodhë në pajtim me SHBA-në e Gjermaninë

Kurti: Bashkimi me Shqipërinë të ndodhë në pajtim me SHBA-në e Gjermaninë

Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes Albin Kurti, konsideron se Bashkimi i dy Gjermanive 27 vite më parë, ishte vendimtar për bashkimin e Evropës.

Dehari: Investimet tona prekën çdo fshat dhe çdo lagje të Kërçovës

Dehari: Investimet tona prekën çdo fshat dhe çdo lagje të Kërçovës

Investimet e pushtetit lokal në Kërçovë nuk janë bërë vetëm brenda qytetit, por jemi angazhuar që investimet të prekin çdo fshat dhe çdo lagje gjithandej territorit të Kërçovës, pa marrë parasysh se çfarë etnie apo besimi i qytetarëve jetojnë aty.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni