'Maqedonia është e inkurajuar t’i vazhdojë reformat'

'Maqedonia është e inkurajuar t’i vazhdojë reformat'

Brukseli po e inkurajon Maqedoninë të zgjidh kontestin e emrit që ka Maqedonia me Greqinë, njëherës, për t’i dhënë shtytje procesit të reformave në gjyqësor, media dhe administratë, thonë njohësit e çështjeve politike, duke komentuar Raportin e Progresit të Komisionit...

'Zhan Mone', pozita dhe opozita fillon koordinimin

'Zhan Mone', pozita dhe opozita fillon koordinimin

Bisedimet mes LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së rreth ligjeve reformuese, janë zgjeruar edhe në çështjen e Rregullores së Kuvendit. Burime nga grupet e subjekteve të lartpërmendura bëjnë të ditur se aktualisht janë duke u harmonizuar qëndrimet rreth ndryshimeve në Rregullore. Rëndësi do...

Zaev: Do të dëshmoja në rastin 'Monstra', nëse kërkon gjykata

Zaev: Do të dëshmoja në rastin 'Monstra', nëse kërkon gjykata

Kryeministri Zoran Zaev, do të dëshmonte në rastin “Monstra” nëse gjykata kërkon një gjë të tillë. Këtë sot në konferencë për shtyp e tha vetë kryeministri Zoran Zaev.

Dy vaksina të reja i shtohen imunizimit në Maqedoni

Dy vaksina të reja i shtohen imunizimit në Maqedoni

Imunizimit në Maqedoni i shtohen edhe dy vaksina të reja, ajo për pneumokok dhe rota virus, duke e bërë kështu lidere në rajon në këtë sferë.

Disa institucione në Maqedoni janë të mbingarkuar nga punësimi i tepërt

Disa institucione në Maqedoni janë të mbingarkuar nga punësimi i tepërt

Në një takim të deputetes së LSDM-së, Frosina Tashevska-Remenski, me kryetarin e komunës së Kavadarit, Mitko Jançev, Remenski tha se në disa institucione të vendit nuk ka nevojë për punësime të reja.

Mançevski: Regjistrimi elektronik nuk është zëvendësim i regjistrimit të popullsisë

Mançevski: Regjistrimi elektronik nuk është zëvendësim i regjistrimit të popullsisë

Sot po mbahet debati i parë publik për Projektligjin për regjistrin qendror të popullsisë dhe Projektligji për udhëheqje dhe shërbime elektronike. Ministri theksoi se me këtë debat fillon digjitalizimi i gjerë dhe po përgatitet bazë teknike dhe softuer për këtë...

Bejli: SHBA do ta ndihmojë Maqedoninë në procesin reformues

Bejli: SHBA do ta ndihmojë Maqedoninë në procesin reformues

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, ka deklaruar se është i lumtur që Maqedonia ka marr Rekomandim të pastër për fillimin e bisedimeve për integrim në Bashkimin Evropian. Bejli, në Panairin për Arsim të Universiteteve të SHBA-së, tha se...

Dimitrov: Shpresojë në rekomandim pa kushte për fillimin e bisedimeve me BE

Dimitrov: Shpresojë në rekomandim pa kushte për fillimin e bisedimeve me BE

Shpresojë se do të kemi rekomandim pa kushte për fillimin e bisedimeve për antarësim në Bashkimin Evropian, thekson shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, në fjalimin e tijë para pjesëmarrësve në konferencën rrajonale në rastin e 10 vjetorit të...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni