Nevzat Bejta kërkon vazhdim të mandatit

Nevzat Bejta kërkon vazhdim të mandatit

Fatet e pushtetit qendror po e presin edhe pushteti lokal në Maqedoni nëse nuk arrihet marrëveshje për ndryshime ligjore që kanë për qëllim zgjatjen e mandatit të kryetarëve të komunave që skadon më 15 maj të këtij viti.

BDI: Shumica e re parlamentare ka mandat të plotë të marrë përgjegjësi

BDI: Shumica e re parlamentare ka mandat të plotë të marrë përgjegjësi

Nga Bashkimi Demokratik për Integrim kanë bërë me dije sot se Nikolla Gruevski dhe Gjorge Ivanov e betonizuan krizën politike.

Izet Mexhiti nuk do të garoj edhe për një mandat, tërhiqet nga pushteti lokal

Izet Mexhiti nuk do të garoj edhe për një mandat, tërhiqet nga pushteti lokal

Mexhiti njoftoi tërheqjen e tij nga gara për pushtetin lokal duke theksuar se vazhdon t’i mbetet besnik politikave të BDI-së. Mexhiti shprehet se mbetet i rreshtuar pas Ali Ahmetit.

Rritet numri i udhëtarëve në dy aeroportet në dy muajt e parë të vitit

Rritet numri i udhëtarëve në dy aeroportet në dy muajt e parë të vitit

Numri i udhëtarëve të transportuar nga dy aeroportet në Maqedoni në dy muajt e parë të vitit është rritur për nëntë për qind.

Për 37 për qind rritet numri i të sëmurëve nga depresioni

Për 37 për qind rritet numri i të sëmurëve nga depresioni

Në Maqedoni, numri i pacientëve të sëmurë të mjekuar në spitale nga depresioni dhe nga çrregullimet depresive është rritur ndër vite. Në vitin 2010 numri i të mjekuarve në spital arrin 585, nga të cilët 196 bura dhe 389 gra,

Bejli: Zgjedhje e kryetarit eë Kuvendit dhe formim i shpejtë të qeverisë

Bejli: Zgjedhje e kryetarit eë Kuvendit dhe formim i shpejtë të qeverisë

SHBA-ja pret formim të shpejtë të qeverisë e cila do t'i kushtohet axhendës reformuese dhe integrimi të vendit në BE dhe NATO, porositi sot ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli.

Seanca për rastin "Ryshfeti" anulohet për më 4 maj

Seanca për rastin "Ryshfeti" anulohet për më 4 maj

Në Gjykatën Penale sot përsëri u anulua seanca për rastin "Ryshfeti", në të cilën i akuzuar është kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, pasi avokatët e mbrojtjes kërkuan që Prokuroria për përndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit t'u dorëzojë kopje...

Shilegov: LSDM-ja do propozojë vazhdimin e mandatit të PSP-së

Shilegov: LSDM-ja do propozojë vazhdimin e mandatit të PSP-së

Zëdhënësi i Lidhjes Social-demokrate të Maqedonisë, Petre Shilegov, sot në një konferencë për shtyp tha se qeveria e re reformuese do të zbatojë reforma themelore në gjyqësi dhe prokurori, dhe të do sigurojë sistem gjyqësor të pavarur dhe drejtësi për...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni