Ministria e Shëndetësisë: Vaksinat që përdoren në Maqedoni janë nga prodhues të licencuar nga OBSH

Ministria e Shëndetësisë: Vaksinat që përdoren në Maqedoni janë nga prodhues të licencuar nga OBSH

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se të gjitha vaksinat që përdoren nga spitalet në vend janë nga prodhues me renome nga vendet e Bashkimit Evropian (Franca, Belgjika dhe Bullgaria), të licencuara nga OBSH dhe i përmbushin të gjitha standardet e nevojshme.

Koronavirusi i mbyll tetë xhami në Kërçovë

Koronavirusi i mbyll tetë xhami në Kërçovë

Në Kërçovë deri dje, 30 persona janë infektuar me koronavirus, prej të cilëve aktivë janë 25, ndërsa në mesin e tyre është edhe imami i një xhamie të qytetit në Kërçovë.

Regjistrohen 126 raste të reja me Kovid-19, katër të vdekur, 48 pacientë të shëruar

Regjistrohen 126 raste të reja me Kovid-19, katër të vdekur, 48 pacientë të shëruar

Në 24 orët e fundit janë bërë 1.140 testime, ndërsa janë regjistruar 126 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-66, Kumanovë-6, Shtip-15, Prilep-3, Tetovë-19, Strugë-2, Veles-2, Manastir-1, Kavadar-4, Gostivar-2, Probishtip-2, Sveti Nikolë-1, Resnjë-3.

MPB-ja me apel për respektim të rekomandimeve, 361 persona pa maska mbrojtëse

MPB-ja me apel për respektim të rekomandimeve, 361 persona pa maska mbrojtëse

Gjatë natës së kaluar (29/30.06.2020) në gjithë territorin e vendit lidhur me masën për mbajtjen e maskës mbrojtëse janë regjistruar 361 shkelje.

Filipçe: Barna ka në çdo kohë, me heqjen e kuotave është zgjidhur problemi një dekadësh

Filipçe: Barna ka në çdo kohë, me heqjen e kuotave është zgjidhur problemi një dekadësh

Me heqjen e kuotave për barna me receta në barnatoret përreth shtetit – është zgjidhur problemi një dekadësh. Tani, qytetarët kanë ilaçe të arritshme në çdo kohë, citojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Regjistrohen 132 raste me Kovid-19, 12 të vdekur, 112 të shëruar

Regjistrohen 132 raste me Kovid-19, 12 të vdekur, 112 të shëruar

Në 24 orët e fundit janë kryer 868 testime, ndërsa janë regjistruar 132 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-57, Kumanovë-10, Dibër-1, Shtip-13, Prilep-7, Tetovë-19, Strugë-3, Veles-4, Manastir-1, Ohër-5, Kavadar-1, Gostivar-6, Probishtip-2, Sveti Nikollë-2, Resnjë-1. Kanë vdekur 12 pacientë prej...

Filipçe: Dyshohet se Covid-19 është rikthyer tek një pacient nga Kumanova

Filipçe: Dyshohet se Covid-19 është rikthyer tek një pacient nga Kumanova

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në paraqitjen e tij të sotme tha se në vendin tonë tashmë dyshohet se Covid-19 është rikthyer tek një pacient që ishte shëruar nga kjo sëmundje. Filipçe theksoi se po punohet intensivisht nga institucionet shëndetësore...

Personat pozitivë me Kovid-19 do të votojnë nën kushte të veçanta

Personat pozitivë me Kovid-19 do të votojnë nën kushte të veçanta

Pas publikimit të disa protokolleve si të sillen qytetarët kur dalin për kafe, qëndrojnë në një hotel ose blejnë në qendrat tregtare në kohë të pandemisë me Kovid-19, dje nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ), u kumtuan rekomandime të obligueshme...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni