Zaev: Qëllimi jonë është që Ballkani të jetë më konkurrent dhe më tërheqës

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ai i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, sot kanë qëndruar për vizitë zyrtare në Serbi, ku kanë realizuar takim me presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Pas takimit, të tre në konferencë të përbashkët thanë se kanë nënshkruar dokument, me të cilin sipas tyre, do të mundësohet përmirësimi i jetës së qytetarëve të të tre shteteve.Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, tha se takimi i sotëm dhe të tjerët që do të jenë në të ardhmen, janë për të krijuar Ballkan që do të respektohet nga të tjerët, që do të jetë më konkurrent dhe më tërheqës për investuesit, si dhe të rinjtë.

“Qëllimi jonë është për standard më të madh, më shumë para dhe fuqi ekonomike më të madhe, si dhe vende të reja pune, në mënyrë që të rinjtë të mësojnë, studiojnë në cilin do rajon dhe të mund të punësohen”, tha mes tjerash Zaev.

Ai shtoi se në hapjen e përbashkët të kësaj iniciative është që të dërgohet mesazhi se Ballkani nuk është më fuçi baruti, por rajon i stabilitetit.

Please publish modules in offcanvas position.