Nëse bebi qan pa arsye, kontrolloni gishtat e këmbeve

Shumë prindër fillojnë të shqetësohen kur fëmija e tyre nuk pushon së qari pa asnjë arsye. E kanë ushqyer mirë dhe duket i shëndetshëm, por sërish nuk mund ta qetësojnë. Këta prindër nuk janë në dijeni të një prej arsyeve...

Pediatrit: Mjaltë dhe limon për shërimin e kollës

Prindërit i trajtojnë fëmijët që kanë kollë me shurup, në vend të trajtimit “tradicional” me mjaltë e limon, thonë doktorët për Daily Mirror.

Ekuilibër/ “11 fjali që do ia ndryshojnë jetën fëmijës tuaj”

  1. “GJITHMONË JEP ATE QE MUNDESH”

Për fat të keq në botën tonë sot, na është shpëlarë truri, se kërkimi për # 1 do të na sjellë lumturi. Ne jemi mësuar të trajtojmë veten me telefonat e fundit dhe pajisjet e...

Cili është ndryshimi mes mishit të peshkut dhe mishrave të tjerë?

Mishi i peshkut, ndryshe nga mishrat e tjerë, përmban me shumicë acide yndyrore të pangopura të emërtuara si 11-13 dhe omega-3. Yndymat, të cilat përmbajnë shumë acide yndyrore të pangopura, janë më pak të rrezikshmet përsa i përket shëndetit të...

Cilat janë tiparet që fëmija i trashëgon vetëm nga babai?

Ardhja e një fëmije në jetë është një nga gëzimet më të mëdha për prindërit. Jo rrallë herë ndodh që nënat dhe baballarët të duan që fëmijët t’u ngjajnë më shumë njërit prej tyre. Ka një sërë studimesh të cilat...

Mjekësi – Shpiket leukoplasti që zhduk gjurmët e plagëve

Një leukoplast mund ”të riparojë” plagët duke u  frymëzuar nga embrionet dhe aftësinë e tyre për të shëruar dëmtimin e lëkurës pa lënë gjurmë.

Studimet: Nuk duhen pirë asnjëherë ilacet me lëngje!

Pirja e ilaçeve me lëngje, mund të ulë majft veprimin e tyre. Konsumi i medikamenteve me lëngje, dhe sidomos me lloje të caktuara, mund të reduktojnë ndjeshëm efektin e tyre.

Disa fakte interesante për sytë

Syri është njëri prej organeve më të rëndësishme në trupin tuaj dhe është përgjegjës për rreth 85 % të informacioneve që njeriu i merr.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni