Ushqimi i njëjtë tre ditë me radhë është i dëmshëm për njeriun

Ushqimi i njëjtë tre ditë me radhë është i dëmshëm për njeriun

Sipas nutricionistit rus Rima Mojsenko, konsumimi i ushqimit të njëjtë më shumë se dy ditë me radhë, është i rrezikshëm për shëndetin.

Mbrojtja nga Covid-19, ja si të përzgjidhni maskat e duhura

Mbrojtja nga Covid-19, ja si të përzgjidhni maskat e duhura

Mbajtja e maskës për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga virusit që gjunjëzoi globin është bërë e detyrueshme dhe një domosdoshmëri. Ajo është tashmë pjesë e përditshmërisë sonë, njësoj si çelësat e shtëpisë, kuleta, libri apo telefoni celular.

Dietë tetorëshe e cila nuk ju tregon saktë se çka të hani

Dietë tetorëshe e cila nuk ju tregon saktë se çka të hani

Një dietë tetorëshe është regjim i dobësimit e menduar nga Dejvid Zinçenko, autor i librit të popullarizuar “Hani këtë e jo atë” (Eat This Not That).

Përfitimet e kivi për shëndetin e njeriut

Përfitimet e kivi për shëndetin e njeriut

Kivi u bë popullor në Zelandën e Re për herë të parë, dhe këtij fruti tani shijohen nga njerëz në të gjithë botën. Pas shijes së mirë ekzistojnë shumë lëndë ushqyese, të tilla si vitamina C, K dhe E, acidi...

Shkaqet kryesore të problemeve të zemrës

Shkaqet kryesore të problemeve të zemrës

Sëmundjet e zemrës dhe goditjet cerebrale janë më vdekjeprurëset në botë, duke shkaktuar 17.5 milion vdekje në vit. Federata Botërore e Zemrës ka bërë të ditur se këto sëmundje lidhen me gjendjen ekonomike. Studimet tregojnë se 80% e vdekjeve shfaqen...

Higjiena e gojës

Higjiena e gojës

Nuk thuhet kot se dhëmbët e shëndoshë, ruajnë trupin e shëndoshë.

Kafeja ndihmon në luftën kundër peshës së tepërt

Kafeja ndihmon në luftën kundër peshës së tepërt

Hulumtimet e reja tregojnë se gratë që pinë katër ose më shumë filxhanë kafe në ditë, kanë mesatarisht 4.1 përqind më pak yndyrë në trup sesa gratë që nuk pinë kafe.

Duhanpirësit janë me rrezik dyfish më të lartë për forma më të rënda të Kovid-19

Duhanpirësit janë me rrezik dyfish më të lartë për forma më të rënda të Kovid-19

Duhanpirësit dhe ish-duhanpirësit, përfshirë edhe përdoruesit e cigareve elektronike, kanë pothuajse dy herë më shumë rrezik nga zhvillimi i një formë më të rëndë të Kovid-19 sesa jo duhanpirësit, tregojnë hulumtimet nga Universiteti Kalifornia, San Francisko.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.